pilule

nikolina

Postovana dr.Kupesic
puno pohvala ovoj stranici i Vama
moje pitanje:pijem pilule Diane-35 zbog sprecavanja zaceca
trudim se pilulu uvijek popiti u isto vrijeme,medutim ponekad sam prisiljena,zbog raznih obaveza popiti je van tog vremena pa mi se zna desit da je popijem sat vremena prije nego bih trebala tj. razmak izmedju dvije pilule iznosi 23 sata
molim vas,odgovorite mi dali to utjece na mogucnost zaceca tj. dali sam zasticena prilikom spolnog odnosa
recite mi jos buduci sam u uputama tako procitala-da li je stvarno istina da ukoliko sam pilulu zaboravila popiti u svoje odredjeno vrijemeto mogu uciniti narednih 12 sati,ono sto mi nije jasno je:da li ako pilulu popijem sa zakasnjenjem i do 12 sati sam zasticena od zaceca u tom ciklusu ili se to odnosi na nesto drugo
koliko je zapravo bitno za ocuvanje od zaceca piti pilulu u tocno odredjeno vrijeme i kolika su odstupanja prije i poslije toga zapravo dozvoljena
puno hvala sto se i na ovaj nacin trudite pomoci
lijep pozdrav

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Nikolina,
Odstupanje u primjeni oralne kontracepcije koje navodite ne mora Vas zabrinjavati jer ono nije značajno i ne utječe na stupanj zaštite od trudnoće. Ipak kao i kod svakog lijeka, koncentracija oralnog kontraceptiva opada nakon prekida kontinuiteta njegove primjene, te ukoliko ne popijete tabletu u dvanaestosatnom intervalu može nastupiti ovulacija. Prema tome, savjetovala bih Vam što redovitiju primjenu kontraceptiva radi ostvarivanja optimalne koncentracije lijeka u krvi, ali ukoliko zbog objektivnih okolnosti ponekada dođe do odstupanja nastojte da vremenski interval bude što kraći (a nikako više od 12 sati). Ovim načinom primjene postići ćete optimalnu razinu lijeka u krvi i sigurnu zaštitu od neželjene trudnoće.