pitanja

Zorana

Postovana dr.Kupesic,

Sta znaci nalaz cervikalnog i vaginalnog brisa:
staphilococus saprofiticus 8-10%, peptostreptococcus 35%. Takodje, zejela bi znati sta je to: EMLD sutura, iz otpusne liste rodilje.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
EMLD sutura znači šavi episiotomie medio-lateralis dextre (šavovi postavljeni nakon mediolateralnog ureza međice tijekom poroda).
Nalaz staphilokoka i streptokoka govori u prilog infekcije . Staphilokoki mogu biti uzročnici različitih infekcija od onih kože, rana, mokraćnih puteva, genitalne regije itd, dok su streptokoki gram pozitivni mikororganizmi koji uzrokuju također kožne upale, lakunarne angine, upalne limfnih čvorova (naročito na vratu), reumatsku vrućicu, akutnu upalu bubrega. Liječi se penicilinskim preparatima.