Pitanje

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,koliki je beta hcg krajem 4.tjedna trudnoće,dakle 28.dana ciklusa u slučaju trudnoće,a kloiki je ako trudnoće nema.Puno Vam hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Beta hCG izvan trudnoće mora biti manji od 5IU/l, dok se u četvrtom tjednu trudnoće kreću od 55 do 9200 IU/l, a u šestom tjednu trudnoće (6 tjedana od zadnje menstruacije, odnosno 4 tjedna postkoncepcijski) između 3600 i 112000 IU/l. Prema ovome najbolje uočavate da je raspon vrijednosti veoma velik, te da je stoga preporučljivo imati dopunski parametar a to je ultrazvučni pregled kako bi se pokazala veličina gestacijske vrećice i prikaz ploda i njegove veličine kako bi se odredila starost trudnoće.