Pitanje

Ivana

Poštovana doktorice,imala sam dva spontana pobačaja,ja sam napravila baš sve pretrage koje se preporučuju i sve je bilo u redu.Suprugov nalaz spermiograma je asthenozoospermia:
MORFOLOGIJA-30% NORMALNIH
koncentracija 66,3mill/ml
GRADE(a)MOTILITY-17%-11,3mill/ml
GRADE(b)MOTILITY-17% -11,3mill/ml
GRADE(c)MOTILITY-6%-3,8mill/ml
GRADE(d)MOTILITY-60%-40mill/ml

CELLS ANALYSED 53
MEAN (SD) ME
VELOCITY(mikrom/sec) 121,8 (50.8) 103,4
LINEAR VELOCITY(mikro m/sec) 50,5 (44) 45,2
LINEARITY INDEX(%) 45,3 (40,5) 39,6

LEUKOCITI 0,5mill/ml
OKRUGLE STANICE 1,8mill/ml
Molim Vas ako mi možete kratko komentirati ovaj nalaz i molim VAS da li preporućujete umjetnu oplodnju s obzirom na spontane pobaćaje.Puno Vam hvala na vašoj strpljivosti

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Vaš problem su spontani pobačaji, točnije infertilitet, koji se neće riješiti postupkom izvantjelesne oplodnje (Vi naime možete zanijeti, ali ne možete donijeti trudnoću do termina koji bi osigurao rođenje za život sposobnog novorođenčeta.)
Što se tiče nalaza spermiograma on govori u prilog asthenozoospermije, dostatne čak i za spontano zanošenje (o čemu svjedoče Vaši podaci), ali se može pristupiti i bilo kojoj metodi asistirane oplodnje.
Preporučila bih Vam detaljniju obradu infertiliteta koju bi zbog Vaše anamneze bilo uputno napraviti u specijaliziranom centru za liječenje neplodnosti (isključiti infekciju, maternične uzroke pobačaja, hormonski i imunološki faktor). Ukoliko želite možete se naručiti za obradu i u našoj ustanovi; Klinika za ginekologiju Sveti Duh, Odjel za neplodnost , tel 3712109.