pitanje

antonella

ponukana vasim odgovorom tanji nisam mogla da vas ne upitam nekoliko stvari:da li se kasnijim stupanjem u spolne odnose(nakon 23 godine) sansa za zarazu HPV-om smanjuje(imunitet veci,razvijen cerviks maternice...) i drugo:moj se decko nedavno testirao na sve spolno prenosive bolesti i hiv zbog studija u americi-da li negativan test znaci da ne prenosti takoder i hpv ili se na to ne testira u takvim testovima?unaprijed zahvaljujem,antonella

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Antonella,
Upravo ste napomenuli važnu činjenicu : kasnijim stupanjem u spolne odnose značajno se smanjuje rizik infekcije HPVom. To je posljedica čitavog niza razloga od kojih je najznačajnija hormonima uvjetovana različita strukturiranost epitela grlića maternice. Činjenica da Vaš dečko nema promjene vezane uz HPV ne isključuju da nije nosioc HIVa. Ukoliko je radio klasični američki probir tada je zasigurno učinio i skrining za HIV. Česti literaturni navod da nosioci HPVa pokazuju visoki rizik od infekcije uvjetovane HIVom je iz jednostavnog razloga da se radi o pacijentima iz tzv grupe visokog rizika (promiskuitet na prvom mjestu). Stoga u našim nastojanjima da smanjimo učestalost ovih ozbiljnih infekcija moramo iznad svega apelirati na spolni odgoj i promjenu obrazaca ponašanja koja pacijente svrstavaju u visoko rizične.