pitanje

kristina

Poštovana,
što u papa nalazu znači kad je uz obilježenu kućicu "promjene povezane s HPV" piše i susp. u napomeni se još navodi i "pojedinačne stanice nešto krupnije jezgre"??
Zašto nastaju ciste na jajniku i koji su simptomi?Moželi se papa test nešto pokazati da je prisutna cista?
I jel' papa test siguran pokazatelj da je prisutna klamidija?
Puno,puno hvala!!!

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Suspect. Vam znači sumnju, odnosno da se pretpostavlja da su promjene vezane uz infekciju HPV-om. Papa nalazom se ne može odrediti postojanje ciste na jajniku, već se za to koristi ginekološki pregled i ultrazvučna metoda, a simptomi su poremećaji menstruacijskog ciklusa, nadutost u donjem dijelu trbuha, te pritisak na okolne organe (npr. mokraćni mjehur). Papa test nije siguran test za otkrivanje klamidijske infekcije, već se za to savjetuje učiniti ciljani cervikalni obrisak.