Pitanje

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,u zadnje dvije godine imala sam dva spontna pobaćaja .Nakon prvog u desetom tjednu,nađena mi je ureaplazma kao mogući uzrok,a drugi sam imala u šestom tjednu.Sad sam u petom tjednu trudnoće,molim Vas da li moram mirovati,odnosno što se podrazumijeva pod tim pojmom.Puno Vam hvala

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Pod mirovanjem se podrazumijeva pošteda od fizičkog napora, izbjegavanje podizanja tereta, dugotrajnog stajanja i bilo kakvog drugog prisilnog položaja i sl. S obzirom na opterećenu reprodukcijsku anamnezu preporuča se odmor u krevetu, uz dozvoljivo umjereno kretanje po kući, a u slučaju povoljnih vremenskih uvjeta i na zraku, uz brojne pauze prilikom kretanja. Valja izbjegavati vožnju autom, autobusom i sl. te bilo kakve stresne situacije.