pitanje

nika

Postovana,
u 37. tj. sam trudnoce, a zadnjih par dana sam osjetila neugodan miris iz rodnice(miris ribe). Iscjetka nema. Dali je u pitanju infektivni uzrocnik, ili pak normalna pojava u uznapredovaloj trudnoci? I ukoliko je infekcija, možete li reći koja bi mogla biti?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Prisustvo mirisa koji podsjeća na ribu nerijetko se javlja kod bakterijskih vaginoza uvjetovanih Gardnerellom vaginalis. Ipak, s obzirom da ste blizu termina preporučila bih da se javite ginekologu koji će odrediti antibiotsku terapiju i primjenu lokalne terapije (vaginalete) kako bi se isključilo postojanje ozbiljnije infkecije koja bi mogla imati nepoželjni učinak na fetus/novorođenče prilikom vaginalnog poroda.