Pitanje

kate

Poštovana doktorice?
Imam 27 godina i do sada nisam rađala niti sam planirala bebu.
U zadnje dvije godine me muči isti problem jer mi prije prave menstruacije nastupa smeđkasti iscjedak i traje 4-7 dana i zatim nastupa pravo krvarenje.
Na pregledu mi je jednom rečeno da to vjerojatno pukne neka žilica i da je važno da pravo krvarenje nastupi,a drugi ginekolog je posumnjao na propadanje žutog tijela i spominjao da je vrlo teško da bi se plod mogao zadržati(u slučaju eventualne trudnoće).
Zanima me da li je to veliki problem i da li ću moći jednog dana zatrudnjeti ako žuto tijelo propada ranije?Kakvi su izgledi da se to izlječi?
Unaprijed Vam puno hvala na odgovoru

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Smeđasti iscjedak koji prethodi menstruacijskom krvarenju govori u prilog smanjene razine progesterona i insuficijenciju žutog tijela. Ovaj poremećaj može se dokazati mjerenjem razine progesterona (u drugoj polovici ciklusa-21. dana m.c.), biopsijom endometrija i transvaginalnim obojenim doplerom. Nakon uvida u učinjene pretrage može se ordinirati potporna terapija žutog tijela progesteronima i eventualno humanim korionskim gonadotropinom.

kate

Hvala Vam na odgovoru!
Još me samo zanima da li je ,u slučaju da se stvarno radi o insuficijenciji žutog tijela,moguća trudnoća i bez ikakvih dodatnih hormona?
Da li se takvi oblici neplodnosti uspješno liječe?