Plod u prvih 7 tjedana

ImeIvana

Poštovani,

malo sam zbunjena različitim podacima o veličina ploda kroz tjedne. Na nekim stranicama piše da veličina ploda u 7. tjednu trudnoće odgovara veličini od 7 – 9 milimetara (http://www.ringeraja.hr/kalendar_trudnoce/7_tjedan.html), a na drugim da je veličina ploda 1,3 cm (http://dadilja.bloger.hr/post/--trudnoca-kroz-tjedne/696733.aspx).

Ja sam upravo trudna 7,5 tjedana, veličina ploda je 8,8 mm, pa se pitam kome vjerovati. UZV je napravljen prije 3 dana, ginekologica je spomenula da je veličina ploda od 8,8mm premala, a naručila me tek za 4 tjedana na ponovni pregled. Ako nešto nije u redu, zar ne bih trebala ipak češće se kontrolirati. Inače, otkucaji srva se uredno vide.

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kao prvo mislim da nemate razloga za zabrinutost.
Veličina Vašeg ploda od 8mm odgovora trudnoći od 6/ 7 tjedana. Vi ste rekli ste trudni 7/8 tjedana.
Ono što je najvažnije je to da se plodu vide kucaji srca. To što je plod za oko 5-7 dana manji u odnosu na tjajanje trudnoće može biti zbog kasnije koncepcije, zatim dužih ciklusa itd.
Vaš ginekolog će za tjedan dana izmjeriti plod te eventualno korigirati gestaciju, jer se često vidi da trajanje trudnoće (amenoreja) i veličina ploda ne koreliraju zbog gore navedenih razloga. U Vašem konretnom slučaju trudnoća bi bila za jedan tjedan manja.
Još jednom napominjem da je sve u redu i da se ne trebate češće kontrolirati.
Pozdrav.

Neznana34

Poštovani
Zadnju menstruaciju sam imala 30.01.2016. Kod ginekologa na kontroli sam bila 16.03. sto je odgovaralo trudnoći po zadnjoj menstruaciji 6+3 međutim velicina ploda je odgovarala po ultrazvuku 5+4 a mjere su bile sljedeće :CRL 5.2mm,gestacijski mjehur pravilan 8.3mm,žv5.4mm.
Kontrola je predlozena za 10-tak dana da sevidi dalji razvoj ploda.
28.03. CRL 10.2mm veličina ploda odgovara 7+1 prema ultrazvuku a prema zadnjoj menstruaciji. 8+2. kcs+
Mislite li imam li razloga za zabrinutost ili je ipak sve uredu. Moj ginkolog nije ništa komentarisao pa vas molim da mi odgovorite
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom sve je u redu. Plod je vitalan i uredno se razvija.

Katarinna330

Poštovani,
Trudnoća je posle vantelesne. Zadnja menstruacija mi je bila 10.11.2018 a embriotransfer 26.11.2018.
1.UZ (5+5) 21.12.- vidi se samo mešak
2.UZ (6+2) 24.12. - CRL 5.4
3. UZ (7+5) 03.01. - CRL 5.8
Drugi i treci UZ je radjen u dve razlicite ordinacije pa dr kaze da mozda ne mere na isti nacin i da dodjem ponovo za 10 dana.
Molim vas da mi kazete da li se plod normalno razvija, s obzirom da je porast izmedju zadnja dva uz mali. Koliko ustvari treba plod da poraste za 10tak dana?
Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, porast je premalen za taj period. No, ono što je važnije od dužine ploda, a niste naveli jeste cirkulacija, tj. da li su prisutni otkucaju srca ploda? Ukoliko su vidljivi otkucaji, dužinu možete zanemariti.

moremore123

Postovani,
Molim vas odgovor na pitanje, u strahu sam i zanima me ima li ikakve sanse da sve ipak bude u redu.
Zadnju mjesecnicu imala sam 1.6.no ovulaciju tek 27./28. i te smo dane pokrili. Danas 27.7.odem na pregled racunajuci da je vec puni 8.tjedan -2 tjedna koliko mi kasni ovulacija, dakle 6 tjedana trudnoca, ginekolog jedva vidi plod velicine 1.8 mm. Njegov je zakljucak da se plod ne razvija dobro ili je ovulacija bila kasnija sto sam sigirna da nije odnosno kasnije nije bilo odnosa. Vadila sam i betu isti dan i ona je 11900. Mislite li da je moguce da je plod tako mali a vec je 6.tjedan trudnoce, i da ipak sve bude u redu? :/
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mislim da će s trudnoćom sve biti u redu. Period od oplodnje do implantacije varira između 6 i 10 dana.

moremore123

Hvala vam na odgovoru. Znaci moguce je da sam na pocetku 6.tjedna i da je tako mali plod?

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da je trudnoća manja, ne zbog kasnije ovulacije, nego kasnije implantacije.