inzulinska rezistencija

jaana0904

Imam dijagnosticiran PCOS. Zanima me je li moguća inzulinska rezistencija ukoliko nemam višak tjelesne težine (172cm, 60kg, pa čak nijedan drugi "vanjski" simptom- koža mi je čista, nisam pojačano dlakava)? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguća. Napravite ogtt i inzulin u serumu.

Amy57

Poštovani, smijem li jesti dnevno kasiku meda ako imam inzulinsku rezistenciju? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
možete slobodno.

Epbvc

Poštovani,
Interesira me analiza ovog nalaza
Glukoza 5,3 mmol/L
Inzulin 9,9 mU/L
HOMA ABSG 110% povisen
HOMA PONI 68%-snizen
HOMA IR-1.5 blago povisen
Naime privatni doktor mi je rekao da imam blagu inzulinsku rezistenciju, dok mi je Doktorica opce prakse rekla da nije to zabrinjavajuce buduci da je poviseno ovo zadnje (HOMA IR- za 0,1)
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije ništa zabrinjavajuće. Vrijednosti inzulina i glukoze su unutar granica normale.

anique_anika

Postovani, trudna sam 6tj., unazad 8 mjeseci pijem Siofor 500mg 1 dnevno, zbog inzulinske rezistencije. Danas mi je ginekolog rekao da prekinem sa Sioforom, zbog trudnoce. Endokrinolog misli da trebam nastaviti. Zbunjena sam, pa Vas molim za misljenje. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, podaci o korištenju siofora u trudnoći ne ukazuju na štetne učinke na trudnoću, iako je u trudnoći preporučljivije uzimanje inzulina kako bi se vrijednosti šećera održavale u normali. Puno toga ovisi i o nalazima šećera u krvi. Endokrinolog i ginekolog bi se na temelju nalaza vrijednosti šećera trebali usaglastiti oko terapije.

Thai

Poštovani,
Molim vas informaciju da li navedeni nalazi ukazuju na inzulinsku rezistenciju

ogtt
Glukoza 0' 6,0
Glukoza 120' 8, 2

Postprandijalna glukoza
Glukoza 0' 6.0
Glukoza 120' 5.6

Unaprijed zahvaljujem.
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod intolerancije glukoze vrijednosti glukoze u krvi natašte se kreću između 5,6 i 6,9 mmol/L, a postprandijalno između 7,8 i 11,1 mmol/L. Kod Vas su vrijednosti šećera natašte povišene, tako da se može govoriti o inzulinskoj rezistenciji.

t3ya

Pozdrav,
Bila bi vrlo zahvalna da mi se rastumaci nalaz.
Poslao me ginekolog na vađenje krvi i nalazi su sljedeći:

Funkcija ß-stanica gušterače
(HOMA2-B) (14) 117
Periferna osjetljivost na inzulin
(HOMA2-S) 79
Indeks inzulinske rezistencije
(HOMA2-IR) 1,3

Inzulin I (1) 60 pmol/L (referentni interval 18 do 173)
Inzulin II 235 pmol/L
Naziv testa OGTT 2h (0 ́120 ́)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su unutar granica normale, no budući da ovo nije područje ginekologije i porodiljstva, preporučam da se za detaljnije objašnjenje obratite endokrinologu - dijabetologu.

Marina26

Poštovani,

molim Vas za pomoć. Naime, prije par godina (2018.te) su mi dijagnosticirani PCOS (radila sam pauzu od kontracepcijskih pilula nakon 6 godina i tada nisam dobila 6 mj menstruaciju te su mi dijagnosticirani PCOS i počela sam ponovo piti kon. pilule. 29.5.2021. prestajem piti konc. pilule jer želim ostati trudna - međutim jučer sam radila test na trudnoću i tada nije bio dobro napravljen jer se kontrolna crta kao i testna pojavila tek nakon nekoliko sati) te sam danas ponovila test i bio je negativan. Ja zapravo ne znam kada bi trebala očekivati mensutraciju ali prema kalendaru to bi trebalo biti svakih 28 dana kao i na pilulama pa bi prvi dan mens. trebao biti 1.7.2021.. Ono čega se ja bojim je da opet neću imati menst. po 6 mj ako ne i duže te da neće doći do ovulacije pa nažalost ni do trudnoće. Stoga, zanima me vaše mišljenje o tome što mi je činiti? Mogu li koristiti biljne kapi Vrkute za regulaciju? Hoće li one biti štetne za plod ako u međuvremnu ostanem trudna a koristim ih? Također, nagalasila bih kako sam pripremajući se za trudnoću planirano smršala ( s 69.8 na 65.0) na visinu od 166. Molim vas za savjet.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kapi od vrkute slobodno koristite. U ljekarni možete kupiti LH trakice koje pokazuju ovulaciju. Savjetujem i analizu hormona (određivanjem vrijednosti progesterona 21. dana ciklusa se dokazuje ovulacija). Ukoliko ne bi imali ovulacije, savjetujem da se javite liječniku radi terapije kojom će se ona potaknuti.

Marina26

Poštovani,
Hvala vam na brzom odgovoru. Možete mi samo još pojasniti jednu stvar. Meni menstruacija treba doći danas 1.7 ( ako računam kao kada sam bila na pilulama da mi je ciklus 28 dana) ukoliko ona me nastupi uopće kako mogu znati kada je 21. dan ciklusa odnosno kada mogu vaditi hormone u tom slučaju?

Ivo Balenović, dr. med.

Morate pričekati menstruaciju, i prvi dan krvarenja se računa kao 1. dan ciklusa. Bazalne vrijednosti spolnih hormona se određuju između 2. i 5. dana ciklusa, a vrijednost progesterona (njime se dokazuje ovulacija) 21. dana. Ako menstruacija ne nastupi spontano, javite se liječniku radi terapije kojom će se ona potaknuti.

Marina26

Poštovani,

mensutracija je nastupila. S obzirom da ne znam hoće li biti i dalje redovita ( ne vjerujem) mogu li početi koristiti kapi od vrkute ili čaj od vrkute i koliko dugo smijem koristite te preparate? Oprostite na tolikim pitanjima.

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno ih možete uzimati, 3 x dnevno 20 kapi razrijeđenih u vodi.

Marina26

Poštovani,

Ja se ispričavam ali imam još jednom pitanje za Vas. Naime, imam ceste upale mjehura jer se borim E.coli već godina pa je malo ima pa je malo nema. 29.4.2021. sam zadnji put dobila terapiju antibioticima, a 29.5. Nalaz da je vise u urinu nema. S obzirom da se bojim da se vratila zanima me hoće li ukoliko je prisutna antibiotik utjecat na začeće ili plod ukoliko do začeća dođe? Nažalost zbog čestih upala mjehura ali i problema da zubima previše sam antibiotika trosila u nazad 5 godina. Isto tako moj muž je prije par tjedana moram biti antibiotik zbog upale zube pa me zanima utječe li to na plod (oko 22.6. je dobio antibiotik) jer sam čitala da moze dovesti do poremećaja u razvoju? Hvala na odgovoru

Marina26

Također zaboravila sam naglasit da pored svega sto sam napisala da sam pila antibiotike zbog upale mjehura krajem travnja također sam travnju zbog upale grla pila antibiotik sličan sumamedu (tri tablete azimed ili tako nešto se zvao) te taj isti koliko se sjećam u 11 mjesec 2020 zbog korone. Pa me zanima me samo koliko to sve utječe na začeće i ako opet završim zbog E coli na antibiotiku mogu li planirat trudnoću i naravno utječe li muževo korištenje antibiotika na začeće i plod? Oprostite sto sam dva puta objavila nažalost sam se kasno sjetila još dodatnih pitanja.