Plod u prvih 7 tjedana

Protokol

Postovani! Postoji li sansa da embrij nadoknadi rast ili je ovo prespori razvoj i moze se ocekivati prestanak rada srca?
5+2tt - 2,2mm
5+6tt - 3,6 mm
6+2tt - 3,7 mm
7+2tt - 4,1mm
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle je god prisutna srčana akcija velika je šansa da se trudnoća održi.

Protokol

Hvala na odgovoru! U medjuvremenu sam bila hospitalizirana zbog obilnih odljeva sa velikim ugruscima. Nije pronadjen uzrok takvom krvarenju. Je li mozda to krvarenje uzrok takvom presporom rastu? Zasad uzv pokazuje odstupanje od 8 dana. Koliko se max tolerira da se ne poklapa zm sa uzv? Svaki put su mi nakon krvarenja leukociti bili 21. Nista nije poduzimano u vezi toga. Inace je trudnoca iz FET postupka, vracene 2 bc. Transfer je bio 5.12.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Krvarenje nije povezano s time što se plod ne razvija. U ovoj fazi trudnoće ne možemo govoriti o zastoju rasta, prerano je. U početku su svi embriji isti i trudnoća ili uspijeva ili ne uspijeva. Sada je najvažnije da se trudnoća održi, a dokle god je prisutna srčana akcija postoji šansa. Tek kasnije dolazi do odstupanja u ultrazvučnim mjerama ploda, tj. dužini i težini plodova, te možemo govoriti o eventualnom zastoju u rastu do kojeg dolazi zbog slabije funkcije posteljice.