Plodni dani

Mini23

Poštovani,
Zanima me pomicu li se plodni dani(odnosno ovulacija) ukoliko menstruacija kasni vise od 10dana?
Ako da, kako onda izracunati plodne dane i zbog cega dolazi do toga?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte postove prije o uzrocima kašnjenja menstruacije. Pomiče se dakako.

xxxNinaxxx

Poštovani,
Imam redovite cikluse - u prosjeku 26 dana. Prošli mjesec u vrijeme plodnih dana nisam imala rastezljivi iscjedak, a ipak sam dobila menstruaciju u očekivano vrijeme. Sada mi je 10. dan ciklusa i opet ga ne vidim, još uvijek. Znala mi se i prije nekad dogoditi ista stvar. Imam 38 god. Molim odgovore na slijedeća pitanja:
1. Ako nema rastezljivog iscjetka u vrijeme plodnih dana, pretpostavlja li se da li oni ipak postoje i da ipak treba izbjegavati odnose u to vrijeme?
2. Prema Vašem iskustvu i općenito, koliko je smanjena plodnost s obzirom na dob od 38 god?
Unaprijed hvala na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god žena ima ovulacije može ostati u drugom stanju. Budući da imate redovite menstruacije najvjerojatnije imate i redovite ovulacije. U vrijeme oko ovulacije iscjedak postane obila, vodenast i rastezljiv, zbog djelovanja hormona. Ipak, samo na temelju iscjetka ne može se sa sigurnošću znati da li je nastupila ovulacija. Jedini siguran način je određivanje ovulacija je mjerenje razine hormona progesterona u drugoj fazi ciklusa.

Saraeldo

Dobro veče, da li mi možete izračunati plodne dane dobila sam 7.juna menustracija traje 6 dana a ciklus 33 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Prema navedenom, ovulacija nastupa 19. dana, a plodni su dani od 16. do 22. dana ciklusa. Prvi dan krvarenja (7.6.) je prvi dan ciklusa.

Saraeldo

Dobar dan, Da li se tablete za ubrzavanje menstruacije smiju piti u plodnim danima ciklusa npr (duphaston,primolut-Nor)..? Pokušavam nastimat sebi plodne dane kad mi muz dodje kuci sa terena

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Duphaston može odgoditi menstruaciju (krvarenje), ali on nema utjecaja na ovulaciju (plodne dane). No ukoliko odgodite krvarenje za nekoliko dana, za toliko će biti odgođena i ovulacija u idućem ciklusu.