policistični jajnici

sanja

Postovana doktorka,
Imam 24 godine. U braku sam dvije godine. Ovom prilikom bih vas pitala o problemu policisticnih jajnika. Naime, prije godinu dana sam ostala u drugom stanju i imala sam spontani pobacaj. Do trudnoce je doslo stimulacijom ovulacije clomifenom, jer imam neredovne cikluse i anovulatorne cikluse. Evo vec godinu dana pokusavam ostati ponovo trudna. Stimulisala sam ovulaciju ali nije uspjelo. Preporuceno mi je da radim HSG. Inace brisevi su svi uredni. I suprugu je nalaz uredan. Dok sam stimulisala ovulaciju ciklusi su bili uredni. Evo vec tri mjeseca nisam dobijala i doktor mi je iskljucio trudnocu. Tako da upravo pijem endometril tablete da bih izazvala ciklus. Ja vas pitam sledeće:
1. Postoji li bilo koji način da se sitne ciste na jajnicima koje ih cine policisticnim nekako punktiraju ili odstrane jer ometaju rad jajnika?
2. Jeste li i vi misljenja da je potrebno raditi HSG?

Pozdrav, Sanja iz Crne Gore.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Zbog policističnih jajnika nerijetko se planiraju laparoskopski zahvati kojima se radi tzv "drilling" jajnika (odstranjenje, odn. laparoskopska punkcija suvišnih cističnih promjena policističnih jajnika). Nakon ovakvih zahvata često se dešavaju spontana zanošenja, najčešće u šestomjesečnim intervalima nakon učinjene laparoskopije.
HSG je potrebno učiniti kako bi se isključilo začepljenje jajovoda koje može biti komplikacija spontanog pobačaja, te bih savjetovala da učinite i ovu pretragu.