putovanja

tonka

Poštovana,
javljam se po drugi, a vjerujem ne i posljednji put. Naime, ovaj put me zanima, s obzirom da sam u desetom tjednu trudnoće i da radim 60 km od mjesta stanovanja koliko bi još, po vašem mišljenju mogla putovati s obzirom da sam vozač i na putu dnevno provedem oko tri sata dnevno. Inače nemam nikakvih specijalnih poteškoća u trudnoći.
Puno hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Teško je dati ovako delikatan savjet bez prethodnog pregleda kojim bi se dobila informacija o lokalnom nalazu (zatvorenosti/otvorenosti materničnog grlića). Ukoliko postoje maternične kontrakcije, otvorenost grlića, infekcija i kakva druga komplikacija uvijek se savjetuje pošteda od napornijeg putovanja, jer svako višesatno i svakodnevno putovanje može uvjetovati stres, ozljedu i sl, što može imati nepovoljan utjecaj na daljnji tijek trudnoće. Stoga bi savjetovala oprez (jer opreza nikad dosta), ali s napomenom da trudnoća nije bolest, već je kako naš narod kaže u pravom smislu - drugo stanje.