poremećaj u ciklusu

Vanč2

Poštovani,
moja priča je slijedeća. Nakon cijelog života urednih i redovitih ciklusa (31 dan), dva prirodna poroda i jedan spontani s kiretažom (u 12.tj., u 4. mjesecu ove godine), opet radimo na trudnoći. Sva tri puta do sada smo uspjeli od prve. Ovaj puta već četvrti mjesec ne uspijevamo. S time da mi menstruacije više nisu tako redovite (33-35 dana), zna se pojaviti neko blago rozo krvarenje pa onda dva tri dana ništa, tek tada nešto više krvarenja. Oskudno za razliku od prije. Prošli mjesec sam čak koristila i trakice za ovulaciju, koje su ovulaciju pokazale i prema njima smo djelovali, ali ništa sad
Radila sam sistematski (pregled, papa, uzv, brisevi) u 7 mjesecu i sve je bilo u redu, osim što imam jednu malu cistu na jajniku koju već dvije ili tri godine kontroliram - ista je.
Imam 35 godina.
Nadam se što skorijem odgovoru jer me hvata panika, što se to dešava sad
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne dešava se trudnoća uvijek iz prve. Četiri mjeseca ne predstavljaju ništa. I dalje pratite ovulaciju i prema tome planirajte odnose. Ukoliko do trudnoće ne dođe nakon godine dana redovnih odnosa, počinje se sa obradom. Prvi korak je izrada spermiograma. Za sada samo nastavite s redovnim odnosima u vrijeme oko ovulacije. Neće biti potrebe za obradu neplodnosti.