porod

maya

trenutno sam u 37. tjednu, plod se nalazi u položaju zatkom, imam i manjak plodne vode trenutno na 25, te je još i glavica dolikocefalnog oblika............zanima me dali se može sada znati na kakav ću porod ici carski ili ne. Hvala

doc.dr. S. Kupesic

S obzirom da ste u 37. tjednu trudnoće s velikom vjerojatnošću se može pretpostaviti da će vodeća čest biti zadak. Ipak, način poroda ovisi ne samo o vodećoj česti, već i o dinamici trudova i lokalnom nalazu (otvorenosti ušća). Stoga se način poroda može planirati tek prilikom nastupa trudova, ali poučeni iskustvom da prezentacija zatkom češće završava carskim rezom, uobičajeno je učiniti i preoperacijske pripreme za takav zahvat.