Povisen testosteron

Kristina98

Pozdrav,
Imam 22 godine, godinu dana sam pila kontracepcijske tablete Lindynette 20 radi zastite ali i povisenog prolaktina. Nalazi hormona bili su uredni kao i papa test. Tablete sam prestala piti prije mjesec dana. Nakon sto mi je prestala menstruacija napravila nalaz hormona.
Testosteron 3,1 (0.2-2.74)
Sl. Testosteron 7,0 (0.45-13.7)
Androstendion 15,5 (fol faza 3.09-10.35)
(Ovul.faza 6.55-16.2)
(Lut. Faza 3.79-14.69)
(Menopauza 1.03-12.76)

Danas sam bila kod ginekologice i rekla mi je da moram piti diane 3 mjeseca jer povisen testosteron uzrokuje dlakavost i akne. Nikada nisam imala problem s aknama, dapace imam jako cisto lice, svjetle sam puti tako da se dlake ni ne vide i rjetke su. Nisam imala dlake na ledima, prsima i takvim djelovima tjela. Nije mi rekla hoce li se dlake pojaviti tek sada ili sto? Strah me je da se ne pojavi dlakavost nakon uzimanja diana. I da li diane zaista smanjuju vrijednost testosterona i moze li doci do problema u zacecu ako se testosteron ne smanji? Ne planiram jos trudnocu, ali sam svejedno zabrinuta jer mi ginekologica nije dala konkretan odgovor je li moze doci do neplodnosti.
Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Diane smanjuju razinu testosterona i potrebno ih je uzimati ako postoje nuspojave kao što su akne ili pojačana dlakavost. Povišene razine testosterona mogu prouzročiti anovulatorne cikluse. Ukoliko nema ovulacije tada ne postoji mogućnost oplodnje i trudnoće. No, ukoliko ništa od navedenog ne uzrokuju, terapija nije potrebna. Ukoliko imate/imati ćete redovite cikluse (nakon kontraceptiva) ciklusi su najvjerojatnije ovulatorni. Ovulacija se može dokazati određivanjem vrijednosti progesterona 21. dan ciklusa.

Zvoncica1212

Dobar dan,radila sam hormonsku analizu i kod mene je povisen
Prolaktin(382mU/l)
DHEAS(5.23mg/l)
Testosteron(0,71μg/l)

Radila sam MRT glave i nadbubrezne zlezde i sve je okej.
Sta to sve moze znaciti?