Pred porodom

Marcy

Poštovana,

pred porodom sam pa Vas molim da mi objasnite kako se prilikom primitka rodilje u bolnicu procjenjuje širina prolaza u zdjelici i veličina ploda?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Dimenzije zdjelice određuju se pelvimetrom (instrument koji se postavlja na određene mjerne točke i služi u svrhu ocjenjivanja promjera male zdjelice važnih za prolazak novorođenčeta). Metoda je bezbolna i uobičajena rutina u svakom rodilištu. Dodatno, mjerenje zdjelice se prvodi i unutarnjim, ginekološkim pregledom rodilje, dok se veličina novorođenčeta procjenjue klinički i preciznije ultrazvukom na temelju procjene veličine abdominalne cirkumference i dr. parametara.