Prenesena trudnoća

Marina

Poštovana dr. Kupešić,

u 42. tjednu sam trudnoće, točnije 20.06.2002. biti će puna 42. tjedna.
Termin poroda bio je 06.06.(po mom tjedan dana kasnije, 12.06.) međutim, ništa se ne dešava.

Od 07.06.2002. redovito se kontroliram u trudničkoj ambulanti i svaki dan snimam CTG. Današnji nalaz je slijedeći:

Z.M. 30.08.2001
RR=135/80, TT=73/+13, alb.neg.
F=X/3 FS=36 cm, KČS uredni
CTG uredan , reaktivan
Cerviks 1 i 1/2 čl., dugačak, za prst prohodan do ovoja i glavice.
ASC tubusom od 16 mm vidi se mliječna (+) plodova voda.

Liječnik mi je rekao da je sve u redu, da je beba dobro, ali da je cerviks dugačak i nezreo! Napominjem da su mi ciklusi između 30 i 32 dana, ponekad i duži, a mislim da je ovulacija bila 18. dana ciklusa, tj. 16.09.2001.Da li se prema tom datumu može točnije odrediti termin poroda? Molim Vas da mi objasnite što znači nezreo cerviks i što mogu očekivati kada napunim 42 tjedna, da li se trudnoća na silu dovršava i ako da na koji način ?
Već sam jako zabrinuta i uplašena, jer sam doslovce uživala u trudnoći koja je prošla bez ikakvih problema, pa se bojim da se sada na kraju nešto ne zakomplicira!

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
S obzirom da se kod Vas egzaktno zna termin zanošenja (18. dana ciklusa je bio trenutak ovulacije), činjenicu da je utvrđena mlječna plodova voda i nezreo cerviks i da je nalaz CTGa u granicama normale, doista nemate razloga za zabrinutost. Sve govori da se nalazite u 41. tjednu trudnoće, a termin poroda se smatra između 38. i 42. tjedna. S obzirom na višegodišnju neplodnost i Vašu zabrinutost smatram poželjnim zaprimiti Vas u bolnicu, kako bi se svakodnevno mogli pratiti svi parametri fetalne i placentne funkcije i na vrijeme planirati optimalni oblik dovršenja trudnoće. Ukoliko neće dolaziti do sazrijevanja cerviksa (skraćivanja i mijene konzistencije cerviksa) učiniti će se prijeoperacijske pripreme za carski rez.