Spontani pobačaj

ivana

Poštovana dr. Kupešić,

1. uslijed čega dolazi do spontanog pobačaja u ranoj trudnoći (mjesec dana - plod je bio veličine 2 mm)?
2. da li različiti RH može biti jedan od uzroka?
3. kada se može planirati slijedeća trudnoća?
4. da li je potrebno prije slijedeće trudnoće napraviti pretrage i ako da koje?

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru

S poštovanjem,

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Spontani pobačaj u ranoj trudnoći mogu uzrokovati brojni faktori te se kao uzrok infertilite moraju isključiti:
1. uterine anomalije (učiniti trodimenzionalnu transvaginalnu ultrazvučnu pretragu, a po potrebi dijagnostičku histeroskopiju))
2. isključiti upalni faktor (učiniti cervikalni obrisak na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe u Vas i učiniti mikrobiološke pretrage urina i ejakulata u Vašeg supruga). Također se preporuča učiniti spermiogram supruga u specijaliziranom laboratoriju kako bi se odredio udjel malformiranih spermija u ejakulatu (teratozoospermija)
3. isključiti genetsku komponentu (učiniti kariogram oba supružnika - Vas i Vašeg supruga)
4. isključiti hormonsku komponentu (odrediti razinu progesterona u drugoj fazi
5. isključiti imunološki uzrok spontanih pobačaja. U tako ranoj trudnoći malo je vjerojatno da se radi o Rh nepodudarnosti, ali kako bi se isključio i ovaj čimbenik možete učiniti određivanje krvne grupe i Rh faktora oba supružnika.
Nakon prekoncepcijske obrade možete planirati narednu trudnoću (po mogućnosti otkriti i otkloniti uzrok pobačaja), nakon šestomjesečnog intervala od prethodne trudnoće.