Pretrage

Jasna

Poštovana doktorice Kupešić,pošto sam imala tri uzastopna spontana pobačaja moj liječnik mi je odredio sve pretrage koje moram napraviti ja i suprug.Mene zanima koje pretrage mora napraviti moj suprug,odnosno kako on uopće može utjecati na to ako je do oplodnje došlo prirodnim putem,molim Vas da mi kažete koji faktori kod muškarca mogu utjecati na spontani pobačaj.Unaprijed hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana.
U slučaju opetovanih spontanih pobačaja treba isključiti:
1. uterine anomalije kao uzrok neplodnosti (učiniti trodimenzionalnu transvaginalnu ultrazvučnu pretragu)
2. isključiti upalni faktor (učiniti cervikalni obrisak na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe u Vas i učiniti mikrobiološke pretrage urina i ejakulata u Vašeg supruga). Također se preporuča učiniti spermiogram supruga u specijaliziranom laboratoriju kako bi se odredio udjel malformiranih spermija u ejakulatu (teratozoospermija)
3. isključiti genetsku komponentu (učiniti kariogram oba supružnika - Vas i Vašeg supruga)
4. isključiti hormonsku komponentu (odrediti razinu progesterona u drugoj fazi ciklusa)
5. isključiti imunološki uzrok spontanih pobačaja.