prijenos HPV

zvrck

Poštovani, da li je moguć prijenos HPV visokog rizika dijeljenjem tvrdog sapuna, kad bi si istim sapunom genitalije prale dvije osobe? Na internetu piše da je HPV otporan na sušenje te da živi van domaćina tjedan dana, sve se bojim kako bi živio na vlažnom sapunu? Da li znate gdje se može nabaviti HPV test iz urina? Najljepša hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na taj način prijenos nije moguć. HPV se prenosi spolnim putem.