Prijevremeni porod?

latica1982

Poštovani,
Trudna sam 26+5, jučer na redovnoj kontroli doktor mi je rekao da mi je cerviks smekšan i uloživ za vrh prsta, s tim da je cxl 43,2mm. Da li trebam biti zabrinuta i strahovati od prijevremenog porođaja? Ovo mi je druga trudnoća, s tim da je prva završena carskim rezom zbog položaja zatkom. Kao terapiju sam dobila utrogesten 2x1 i Roidakal tablete. Da li trebam strogo mirovati?
Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući. Uzimajte terapiju i izbjegavajte teže tjelesne napore (dizanje tereta, dugo stajanje i hodanje). Nije potrebno strogo mirovanje. Nema razloga da ne dogurate do termina.

latica1982

Puno Vam hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Cura94

Poštovanje,
U 32.tjednu trudnoće sam i nalaz je slijedeći:
Skraćen cerviks, sakroponiran, cervikometrija 2.5cm , uloživ za vršak prsta, u.u.zatvoreno T oblika.
Jos od 26.tjedna trudnoće mi je cerviks skraćen na 2.9cm, a sada se skratio na 2.5 cm.
Predložena mi je hospitalizacija što sam odbila zbog korone, a prihvatila sam doći na injekcije dexametazona za sazrijevanje pluća.
Trudove nemam, mozda imam bh kontrakcije koje ne osijetim previše.
Brisevi rađeni i uredni, ogtt nisam uspila napravit jer mi pozlilo, na tašte je šećer 4.4, beba je nesto veća i ima 2000 grama.
Od terapije pijem magnezij i Duphaston, predložen mi je bio Cordipin u 26.tjednu ali imam nizak tlak i nisam ga mogla piti.
Zanima me koliko je opasna moja situacija za prijevremeni porod? Te da li moram strogo mirovati? Ili mogu sjediti i skuhati rucak od pola sata?
Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte teže tjelesne napore. Uobičajene aktivnosti možete slobodno obavljati. Nalaz nije idealan, ali nije niti zabrinjavajući. Nema razloga da uz terapiju ne dogurate do termina.