Priprema za trudnoću

mamalana

Poštovani dr. Šakoronja,

U travnju 2009. sam carskim rezom rodila zdravog dječaka, trudnoća je bila školska.
U siječnju 2011. sam izgubila bebu u 26. tjednu trudnoće (chorioamnionitis). Nakon toga sam obavila osnovne pretrage, sve je bilo u redu, i u svibnju smo se odvažili na novu trudnoću, koja je bila vanmaternična. 15.6. sam primila dozu metotreksata.

U međuvremenu sam napravila genske čimbenike trombofilije, FVL bez mutacija, FII bez mutacija, PAI1 homozigot 4G i mthfr heterozigot.

Molim Vas za komentar na nalaze s obzirom na iduću trudnoću.

Ono što me zapravo brine su menstrualni ciklusi nakon metotreksata. Inače su bili redoviti 24-28 dana uz obilnu cervikalnu sluz u plodnom razdoblju, sad traju 34-38 dana, ponekad bez sluzi. Sredinom ciklusa osjećam jake bolove i pečenje na strani očekivane ovulacije. Tijekom krvarenja i u prvom dijelu ciklusa nema bolova.

Zanima me upućuje li bol u jajovodu/ jajniku na nešto opasno? Je li sigurno ostati u drugom stanju dok su ciklusi tako produženi?

Razumijem da bi bilo razumno čekati, ALI bol radi gubitka je neizdrživa i želimo pokušati čim je razumno moguće.

Hvala na odgovoru! Također, želim Vam ovim putem izraziti duboku zahvalnost na uvijek iscrpnim, stručnim i ljudskim odgovorima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to što Vam je ciklus produžen nema nikakve veze, ako ovulirate.
Zatim druga stvar koju bih sugerirao je da se napravi prohodnost jajovoda, a prije toga svakako cervikalne briseve.
Prije toga se ne bih odlučivao na novu trudnoću.

ruzica.b

Poštovani, želim Vas zamoliti za savjet. Naime, imam nepune 32 godine i planiram trudnoću u skoro vrijeme. To bi mi bila prva trudnoća (nisam nikad imala ni bilo kakvu vrstu pobačaja). Što se tiče mog menstrualnog ciklusa, prvu mjesečnicu sam dobila sa 11 godina i uvijek sam imala malo jača i bolnija krvarenja prva 2-3 dana (mjesečnica traje 5-6 dana,a zadnji dani su jako oskudna krvarenja), te svih ovih godina imam redovna krvarenja, ciklusi su mi najčešče oko 26-28 dana, ponekad se dogodi kraći (24 dana) ili duži ciklus (30-31 dan), možda jednom godišnje neka veća odstupanja. Pila sam Yaz otprilike godinu dana ( prije 3 ili 4 godine) i nedugo nakon toga (2018.godine) na redovnom ginekološkom pregledu mi je otkriven CIN II, koji je uspješno izliječen i otad su mi svi papa testovi uredni. Dosta puta za vrijeme ovulacije osjetim lagane do malo jače bolove u jajnicima (uglavnom u desnom). Imam neki lakši oblik anemije, tako da uglavnom svake godine pijem tablete, po potrebi (cca 3 mjeseca da se stanje popravi).
Silno se želim ostvariti kao majka, ali moram priznati da s približavanjem planirane trudnoće su se u meni počeli rađati određeni strahovi ( jer svašta čujem, pročitam, već čujem da su mi neke godine, često čujem za probleme u ostvarivanju trudnoće itd). U siječnju planiram odraditi redovan ginekološki pregled, a s obzirom da živim u maloj sredini i u zadnje vrijeme se dosta izmjenjuju doktori ginekolozi u ambulanti u koju idem (zamjene), zasad nemam nekog stalnog ginekologa. Možete li me Vi savjetovati koje pretrage bi bilo dobro odraditi prije nego započnem s planiranom trudnoćom. Željela bi vidjeti dali je s te strane, što se nalaza tiče sve u redu. Za slučaj da ima neki problem koji će nalazi pokazati, krenula bi čim prije s rješavanjem istih, najviše zbog godina koje imam i jer nebi željela ostati na jednom djetetu. A s obzirom na to da trenutno nemam stalnog doktora, željela bi na pregled doći upućena i po potrebi sama zatražiti određene pretrage. Želim napraviti sve što mogu, i da bi ja bila sigurna i za sigurnu trudnoću. Ne znam dali je bitno, visoka sam 155 cm i teška cca 60-63 kg, stalno sam tu negdje. Alkohol jako malo konzumiram i ne pušim, te sam fizički dosta aktivna (idem na fitness 3 x tjedno i dosta šećem). U obitelji, ni po majčinoj ni očevoj strani dosad nemamo slučaj osobe rođene s bilo kakvom vrstom posebnih potreba.
Bila bi Vam jako zahvalna ako bi me uputili koje bi pretrage bilo dobro odraditi i na što bi trebala obratiti pažnju. I dali preporučujete da uzimam neke vitamine i slično prije planirane trudnoće. Negdje sam pročitala da bi bilo dobro uzimati navedeno koji mjesec i prije početka trudnoće.
Unaprijed zahvaljujem happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste zdrava i imate redovite menstruacije, nisu potrebne nikakve posebne pretrage. Prije trudnoće možete uraditi cervikalne briseve i laboratorij (KKS, glukoza u krvi, urin, hormoni štitnjače). Najvažnija je zdrava prehrana (iz koje ćete dobiti sve potrebne vitamine), a slobodno možete dodatno uzeti folnu kiselinu.

ruzica.b

Poštovani doktore, hvala na odgovoru! Pozdrav happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

k6elp6ie

Poštovani doktore,
molim Vas savjet vezan uz sluz oko ovulacije. Trenutno mi je sredina ciklusa, ali umjesto bjelanjkaste i rastezljive sluzi, ovaj mjesec (13. i 14.-ti dan) imam lagano probadanje u jajnicima i vodenkastu, prozirnu sluz.

Da li je to pokazatelj da ovulacija dolazi? Da li je nužno da postoji rastezljiva sluz da dođe do ovulacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bolovi (probadanje) u jajnicima, i obilna, vodenasta, rastezljiva sluz su indirektni pokazatelji ovulacije.