prirast težine u trudnoći

ela

Poštovana dr. Kupešić,
molim vas za vaše stručno mišljenje o prirastu težine u trudnoći od cca 5-6 kg.
Naime, čula sam od kolegice da je njoj liječnik rekao da je to normalan, dapače poželjan prirast težine na kraju trudnoće (??!?).
Malo sam zbunjena jer sam svugdje čitala i slušala od liječnika o min. 8-9 kg koje trudnica svakako mora dobiti tijekom trudnoće.
Zahvaljujem na vašem odgovoru!
Ela

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Uobičajeni prirast tjelsne težine tijekom trudnoće je 10 kg. Ipak, postoje značajne varijacije, ovisno o ev. gubitku tjelesne težine tijekom prvih mjeseci trudnoće - ukoliko se javlja hiperemeza (povraćanje). Na prirast tjelesne težine u trudnoći utječe i tjelesna konstitucija pacijentice, tjelesna aktivnost (mirovanje u trudnoći može potaknuti dobivanje na tjelesnoj težini)... Ipak, treba reći da tjelesna težina novorođenčeta ne mora direktno ovisiti o dobitku tjelesne težine majke tijekom trudnoće, jer prirast tjelesne težine fetusa ovisi o primjerenosti uteroplacentne cirkulacije koji je neovisan o parametru poput težine.