Problemi

Marija

Poštovana docentice!
Molim da mi odgovorite da li bi slijedeći simptomi:
- skraćeni menstruacijski ciklusi (23-25 dana),
- dugotrajne menstruacije (6-7 dana),
- oskudna uvodna krvarenja,
- bolnost jajnika za vrijeme ovulacije
mogli biti simptomi adenomioze. Također me zanima da li se ista bolest može otkriti običnim transvaginalnim UZV pregledom, te da li bi hormonalna terapija u slučaju te bolesti bila uzimanje kontraceptivnih sredstava (Cilest) i u kojem periodu.
Hvala na odgovoru.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Svi simptomi s izuzetkom prve stavke (skraćeni ciklusi) mogu sugerirati adenomiozu, s naglaskom da je bolnost većinom koncentrirana u fazi menstruacijskog krvarenja. Ovakve se promjene na maternici mogu uočiti i transvaginalnim ultrazvučnim pregledom ukoliko ga izvodi visoko specijalizirani stručnjak na aparatu dobre rezolucije. Oralna kontracepcija (poput Cilesta) može ublažiti subjektivne smetnje u ovakvim slučajevima.