progesteron u trudnoći

Andreja

Lijep pozdrav!
Prije tri godine nakon uredne trudnoće rodila sam zdravog dječaka. Prije godinu dana imala sam rani spontani pobačaj zbog infekcije klamidijom. Sada sam u šestom tjednu trudnoće i liječnica mi je prepisala Utrogestan (progesteron) 3x2 tablete vaginalno kroz slijedeća 3 tjedna. Budući je to doza koja se u uputama uz tablete uopće ne spominje, molim Vas za mišljenje. Terapiju provodim već drugi dan pa bih bila zahvalna na brzom odgovoru.
Zanima me da li takve dodatne doze hormona mogu smetati embriju u ovom stadiju ako je npr. muško?
Hvala
Andreja

doc.dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Andrea,
Propisana doza Utrogestana je uobičajena tijekom rane trudnoće i ne trebate se bojati nikakvog neželjenog učinka ovog preparata. Uobičajeno je da se Utrogestan troši tijekom prvog tromjesečja trudnoće upravo u Vama propisanoj dozi. Puno sreće u daljnjem tijeku trudnoće.

Andreja

Najljepše zahvaljujem!