prohodnost jajovoda i ovulacija

lady

Kako se tacno ispituje prohodnost jajovoda i kako se prati ovulacija? To nisam pitala svog ginekologa a ocekuje me sledeceg meseca pa sam vrlo radoznala.

Hvala unapred

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ovulacija se potvrđuje svakodnevnim ultrazvučnim praćenjem (transvaginalnom sonografijom), a ukoliko je nalaz nejasan može se raditi uspordno ultrazvučno i hormonsko praćenje. ispitivanje prohodnosti jajovoda može se raditi pomoću rendgenske ili ultrazvučne pretrage koja se zove histerosalpingografija. Nakon obezboljenja u materničnu se šupljinu ubrizgava kontrastno sredstvo, te se prati tijek kontrasta kroz jajovode i registrira se njegovo slijevanje u zdjeličnu šupljinu.