prvi spolni odnos

Radojka

Cijenjena gospođo!
Uskoro bih željela stupiti u prvi spolni odnos,a željela bih se nekako zaštititi. Ne znam da li je kondom prikladan obzirom na "situaciju", ne znam niti da li se kontrac. pilule mogu početi uzimati ( u dogovoru s ginekologom , naravno) i prije tog prvog odnosa, odnosno koliko će vremena proći da postanu djelotvorne.
S prethodnim dečkom sam probala, ali do penetracije nije moglo doći , boljelo me, pa nismo ni forsirali. Da li je problem samo psihičke prirode i da li postoje neki načini da se to "olakša"?
Hvala , srdačan pozdrav

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Tenziju i bojazan od prvog odnosa mogla bi smanjiti upotreba kontracepcijskih pilula koje se preporučaju trošiti jedan mjesec prije planiranog snošaja. Važno je redovito ih uzimati prema uputi i prije započinjanja terapije konzultirati liječnika i učiniti laboratorijsku analizu. Mislim da je u slučaju prvih spolnih iskustava bolje opredjeliti se za kontracepcijske pilule nego za mehanički vid kontracepcije za pravilno korištenje kojeg treba veće spolno iskustvo.