prolaktin

Snezana

Postovana doktorice,obzirom da se spremam za drugi pokusaj IVF,uradila sam neke pretrage koje su mi trazili i molila bih da mi ih Vi pojasnite.
TOXO IgG 14,0 IU/ml (ref.vrednosti do 20)
TOXO IgM 95,o IU/ml (do 195)
HBSAg Negativan
HCV Negativan
Anti Hiv Negativan
TPH Negativan
Hormonisad3.dan ciklusa) TSH 2,9mU/L (ref.vred. o.3 -5,5)
FSH 9,9
LH 6,1 u/l(FOL.FAZA 1-10;sred.cikl.10-80;lut.faza0,4-16)
prolaktin 960 mIU/L (do 600)
Koji su moguci uzroci povecanog prolaktina,da li bih trebala jos jednom proveriti prolaktin i ima li veze koji je to dan ciklusa,ili bih trebala odmah poceti sa terapijom bez ponovljenog nalaza?
Inace u prethodnom IVF imala sam hiperstimulaciju jajnika da li je mozda povecani prolaktin mogao biti uzrok tome?
Hvala Vam unapred na odgovorima

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U svakom slučaju neophodno je ponoviti razinu prolaktina jer njegove abnormalne vrijednosti mogu imati nepovoljan učinak na ishod postupka medicinski pomognute oplodnje. Nalaz prolaktina možete učiniti neovisno o fazi menstruacijskog ciklusa. Promjene u razini prokatina mogu uvjetovati anovulaciju te nisu spojive s rizikom od hiperstimulacije koji navodite da se je javio u prethodnom pokušaju IVF/ETa.