Proteus Mirabilis u urinokulturi u ranoj trudnoći

Ines

Poštovani,

U osmom sam tjednu gestacijske trudnoće. Danas mi je (simptome upale mjehura i rodnice imam već 5 dana) u urinokulturi pronađen Proteus Mirabilis. Liječnik mi je propisao Amoxil 500mg 4x1 slijedećih 8 dana i učiniti urinokulturu nakon 3 dana pauze.

Možete li mi reći koliko je sigurno uzimati antibiotike u trudnoći? Također molila bih Vas također par informacija o infekciji ovom bakterijom te eventualne Vaše preporuke za lijecenje i prevenciju za dalje.

Unaprijed zahvaljujem.

Lijep pozdrav,

Ines

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Ines, Proteus mirabilis nije bakterija koja bi vam mogla naštetiti trudnoći ali je potrebno liječenje antibiotikom ukoliko je njena koncentracija u l ml mokraće bila 10 na 5.
Inače monogo tekućine 3-4 litre na dan i to je sve uz redovite kontrole urinokulture.

Irenaivica

Imam 47 godina,nakon uspješne vantjelesne oplodnje u Pragu,u 18 sam nedelji trudnoće.Imala sam bolove pri mokrenju i otkrivena mi je bakterija Proteus mirabilis više od 100 000,doktor mi daje cefalosporin prve generacije,cefalexin 1000 mg svakih 12 sati,zar ne bi trebao dati cefataxim ili slično,cefslosporin 3 generacije? Da li se Proteus mirabilis prenosi spolnim putem i koliko dana smijem piti cefalexin 1000 mg Bojim se za bebicu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapijske doze propisanog antibiotika neće naškoditi. Cefaleksin je dozvoljen antibiotik u trudnoći.