Prva menstruacija nakon kiretaže

vixen

Prošli mjesec 23. sam imala kiretažu nakon spontanog pobačaja u 7 tjednu trudnoće.Imala sam kontrolu nakon 15 dana i sve je bilo u redu,phd nalaz je također u reduZaručnik i ja smo imali seksualni odnos sa prekinutim snošajem 25.dan nakon kiretaže.Menstruaciju još nisam dobila,očekivala sam ju 23.11(mjesec dana nakon kiretaže).Zadnjih par dana osjećam blove u donjem djelu trbuha kao da ću dobiti menstruaciju no ništa se ne događa.da li je moguće da sam opet trudna s obzirom da smo koristili metodu prekinutog snošaja?Koliko je uopće ta metoda pouzdana?

spru

Poštovani i ja bih Vas također molila za pomoć, 26.10. imala sam spontani u 6 tjednu trudnoće, kako moj nerječiti doktor kaže da se plod nije razvijao shodno tjednima, nisam imala kiretažu te sam 29.10. bila na kontrolnom pregledu na kojem mi je rekao da je sve izašlo i da ima još ugrušaka ja sam još desetak dana kasnije krvarila lagano ništa strašno te mi je rekao da ću menstruaciju dobiti kao i uvijek što bi bilo oko 14.11. Ja sam trenutno malo zabrinuta s obzirom da je već prošlo desetak dana a da ja još uvijek nisam dobila. Ponekad me znaju jajnici probadati i pred veliku nuždu imam neizdržive boli (kratkoktrajne i ne uvijek).
Molim Vas pomoć jer od svog ginekologa baš nemogu puno doznati!

Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana vixen mislim da se ne radi otrudnoći. Uskoro će menstruacija. Koristite najlošiju metodu kontracepcije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana spru, s obzirom na spontani pobačaj i malo duže krvarenje kod kompletnog pobačaja ne može se točno reći kad će u dan stići sljedeća menstruacija.
Dakle budite strpljivi. Uzrok takvih ranih spontanih pobačaja jesu najčešće kromosomske greške ploda, koje nastaju de novo.
Savjetujem pauzu od 4-6 mjeseci prije iduće trudnoće. Dodatna obrada za sada nije potrebna.

vixen

Poštovani doktore,zahvaljujem na odgovoru.Zanima me o čemu se radi,zašto menstruacija mi toliko kasni(ciklus mi je prije bio redovit),trebam li posjetiti ginekologa i kada bi ju uopće mogla očekivati?Smatrate li da smijem ugraditi spiralu s obzirom da bolujem od dijabetesa dugi niz godina?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zbog kiretaže. Svakako ga posjetite. Spirala može premda ste nerotkinja i ultraniskodozažni kontraceptivi bi mogli ako je dijabetes dobro reguliran i nema drugih kontraindikacija.

**Lola**

Postovani,imala sam abortus 04.11. u 9.nedjelji trudnoce i radjena je kiretaza.Jace krvarenje sam imala samo taj dan,a narednih dana samo smedjkasti iscjedak.Sad znam da je glupo ali ja muz smo mislili da cu ja najlakse zaboraviti taj nesretni dogadjaj ako ponovo ostanem trudna tako da smo imali nezasticene odnose bez prekinutog snosaja,danas su 4 sedmice od abortusa i interesuje me da li sam mogla ostati trudna nakon kiretaze,ili da ocekujem menstruaciju???Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete ostati trudna. Po meni ste trebali pričekati barem 4 mjeseca.
Menstruacija bi trebala nastupiti mjesec dana nakon zahvata, ako ne dođe do trudnoće.

**Lola**

Ppostovani doktore hvala vam na odgovoru,ja sam negdje na internetu procitala da se u novu trudnocu treba upustit onda kada zena osjeca da je sposobna.I sad me jos interesuje da li i nakon kiretaze postoje plodni dani i kako se oni nakon kiretaze racunaju,tj da li se prvi dan kiretaze smatra kao prvi dan redovne menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoje plodni dani. Računaju se kao i inače. Kiretaža bi u ovom slučaju bila prvi dan menstruacije.

**Lola**

Postovani...,vec sam vam pisala ranije.Imala sam abortus 04.11.,menstruaciju nakon abortusa sam dobila 08.12.i sada vec treci dan ponovno krvarim,nije obilno,i nije onako kako mi inace bude kad dobijem menstruaciju,nista me neboli i nisam imala nikakve znake da cu da dobijem samo se odjednom pojavilo blago krvarenje.Sada me interesuje da li je to posljedica pobacaja pa se sve dovodi u normalu,ili mozda postoji neko drugo objasnjenje??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Najvjerovatnije nije vezano uz pobačaj. Može biti zbog upale, ciste itd.
Pričekajte menstruaciju ako neće biti značajnijih smetnji.

Misic336

Postovani, bila sam na abortusu 21.1. Nakon dva tjedna isla sam na pregled i ginekolog je rekao da je sve uredu i da bi za dva tjedna trebala dobiti menstruaciju, ali nisam dobila.. Imala sam odnos 19.2. Bez zastite.. Dali je moguce da sam trudna? Ako ne zbog cega jos nisam dobila menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kiretaža se računa kao prvi dan menstruacije iako nije rijetkost da se nakon zahvata poremeti ciklus te menstruacija može kasniti. Prema navedenom odnos ste imali za vrijeme neplodnih dana, no bez obzira na to preporučio bih da napravite test na trudnoću

k6elp6ie

Poštovani,
molim Vas za informaciju da li se spontani uz pomoć medikamentra računa kao menstruacija? 30.09. je dijagnosticiran prestanak rad srca, tjedan dana nakon toga je došlo do medikamentnog pobačaja t. 07.10.
Kad bi trebala nastupiti prva menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prva menstruacija bi trebala nastupiti otprilike za mjesec dana od zahvata, no moguća su odstupanja od nekoliko dana.