slobodna tekućina

mateape

Dobro jutro. Ovako, imam malo poduži problem i molim Vas evo za savjet, pomoć, drugo mišljenje.... Bilo što jer mi moja ginekologica ne želi ništa reći i zbog toga samu sebe izluđujem, svašta tražim i čitam po internetu i samo se još više zbunjujem. Unaprijed Vam veliko hvala! 30.01. Sam bila na prvom ginekološkom pregledu. Uzela mi je bris papa testakoji nije uspio te još uvijek čekam da ga ponovim. TVS CD: Uterus u AVF mjeri u sagitalnom promjeru sasamo 2,4 mm endometrija, 13. dan ciklusa. Lijevi ovarij 2,7 cm, desni 3,4 navučen nauterus sa vodećim folikulom 1,2 cm. U Douglasusrp tekućine koji mjeri 4x1,8 cm. Znači, 23.10.2013 sam išla na redovni pregled nakojem je trebalaponoviti papa test, međutim nije. Evo ovako, pod dijagnozom piše 'N87 displazijavrata maternice i N76 drugaupalarodnice i vulve. Status: u rodnici obilan i zaudarajući iscjedak, pal b.o., bolan povremeno donji dio abdomena. TVS TAS CD: uterus u AVF mjeri 2,5 cm u sagitalnom promjeru sa 5 mm endometrija, 21. ena ciklusa. Iza uterusa stupac slobodne tekućine koji mjeri 4x2 cm i kome flotira tvorba tankih stijenki, mjeri 0,9x1,8 cm. Desni ovarij mjeri 4.5x3 cm, lijevi 2,7. Idalje prisutna tekućina. 30.01 je vađen marker CA125 koji je iznosio 20.2 (<35). Ponovno je vađen 24.10 i iznosio je 154.8, krv je bila blago povišena (hemoglobin i eritrociti). Dala mi je zaterapiju Medazol 3x400 i vaginalete (nisam sigurna od koliko). Ca 125 je vađen TIJEKOM terapije te je iznosio 102.5. Međutim nakon terapije nije ponovljen do nedavno. Zatim sam kod nje bila na kontroli 11.11. Te mi je u dijagnozu stavila 'N70 salpingitis i ooforitis i N87.0 blagacervikalnadisplazija. Znači TVS CD: kontrola 15. dan ciklusa: uterus nepromijenjen, ali endometrij svega 1 mm. Desni ovarij 3.5 cm,lijevi 2,8 cm. Oba navučena na uterus,a u Douglasu i dalje stupac slobodne tekućine 1,35x3,5 cm, a prije opisane anehogene tvorbe ne vidim. Svi nalazi urina su čisti i uredni do kraja. Opet sam bila kod nje 12.12 (nadali smo se da je to zadnji pregled). Znači ovako, dijagnozar10 boli u trbuhu i u zdjelici. Bolovi u donjem dijelu trbuha. Pal osjetljiva. TVS CD:uterus uredne morfologije, tankog endometrija 4mm. Desni ovarij 2,9cm, lijevi 2,6 cm. U Douglasu i dalje stupac tekućine 1,5x2 cm. U krvnoj slici od 13.12 mikroskopski pregled sedimenta kaže: leukociti 5-10 (0-2) i nešto bakterija. Bilaje uvjerena da je upala mjehuraali očito nije. CA12517.12. opet povišen 114.9 te krvna sedimentacijauredna. Pošto ja nisam moglaići kod nje zbog posla, mojamamaje išla po nalaze. Dobila je uputnicu za drugo mišljenje te joj ginekologica nije htjela izjasniti svoje mišljenje. Bila bih Vam jako zahvalna kad biste mi mogli nešto o ovome svemu reći, natemelju zapisa. I da, imam redovne menstruacije svakih 27-30 dana koje obilno krvare i nerijetko subolne. Jedinanapomena, zadnje menstruacija koja je bila 27.11. Je trajala 8 dana, inače traju 4-5 dana. I imam par pitanja. Ako mi možete pobliže objasniti tu slobodnu tekućinu. Uslijed čega dolazi, kako se to liječi? Koliko je opasno? Isto tako, čitajući po forumima sam primjetila da je curama znatno deblji endometrij. Da li to moze biti problem? Ako da, kakav? Što bi to značilo? Dogovorilasam pregled u Medicu ali mislim da ću dobiti menstruaciju i morati odgoditi pregled. Bojim se jer ne znam ni što mogu očekivati. Isto tako, da li je uterus 'po mjerama' u redu ili? Ako ne, što pak to znači? Ne znam koliko mi možete reći ovako, na ovakav način, ali bilo što što bi mi malo pojasnilo i olakšalo situaciju bi bilo divno. Uaprijed Vam se zahvaljujem još jednom.... Molim što prije da mi odgovorite..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Previše ste stvari nabacali u jedan post ali razumijem vašu zabrinutost.
Nažalost nemam vaš nalaz UZV-a pred očima. S obzirom na visoke vrijednosti Ca 125, slobodnu tekućinu bit će potrebna i daljnja dijagnostika.
U prvom smislu u vašoj dobi potrebno je posumnjati u endometriozu koja ide s povišenim vrijdnostima Ca 125 i bolovima u fazi remisije bolesti.
Svakako dobro treba vidjeti i stanje jajnkina, te napraviti CD jajnika.
Ako se ne ustvrdi uzrok u obziro dolazi i dijagnostička laparoskopija. Dakle radite po redu.
Mislim da je bolje da je javite u bolničku ustanovu na pregled ( Petrova, KB S.M i slično) jer su tamo veće mogućnosti dijagnostičkih zahvata i ev. liječenja.

mateape

Upućena sam na daljnje pretrage koje sam nažalost zbog menstruacije morala odgoditi. Ali hvala Vam svejedno, jer barem otprilike znam u kojem bi to smjeru moglo ići, posto do sad nisam ni to znala... Puno ste mi pomogli happy hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

majislava

Zanima me što to znači slobodna tekućina u Douglasu. Naime bila sam na ultrazvuku i doktorica mi je rekla da imam u Douglasu srp sl. tekućine 24,9 mm. Zadnju menstruaciju sam imala 21.4.2014 , novu bi trebala dobit kroz dva dana! Dali imam razlog za zabrinutost jer nikad do sad nisam imala tu tekućinu pa me malo strah što je to. Imama 39 godina.
Zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može ukazivati na prsnuće ciste, upalu, može se vidjeti nakon ovulacije, može se vidjeti nažalost i kod zločudnih oboljenja u zdjelici i abdomenu.
Svakako sugeriram da ponovite UZV nakon menstruacije

majislava

Zahvaljujem na odgovoru. 21.04.2014 sam napravila ultrazvuk abdomena i sve je uredu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

mihaella

Pozdrav,
molila bih Vas za tumacenje nalaza za nas laike happy
ZM 9.10., TVD uterus malen pravilan sa sekrecijskim endometrijem 7,53mm. adneksa uredna, bez slobodne tekucine u Douglasivom prostoru. Desni jajnil 36*22mm sa urednim folikulima do 8mm. Lijevi jajnik uredne morfologije 34*23mm.

Zanima me sto znaci to da nema tekucine i kakve veze imaju debljina endometrija i velicine folikula? Ima li to veze s danom ciklusa?

Rodila sam prije 3mj i prvo krvarenje je krenulo 10.9., oskudno trajalo 5 dana, pa opet jos oskudnije krvarenje od 17.9 narednih 4 dana i zadnje 9.10. Cilj pregleda je dobiti vise info u kojoj sam fazi ciklusa, je li doslo do ovulacije ili ce doci? Mozete li mi odgovoriti na to na osnovu ovog nalaza?

Inace iskljucivo dojim, s razmacima oko 3-4h, osim nocu kad je duza pauza od cca 5-6h.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na temelju uzv nalaza ne mogu znati kada će doći do ovulacije. Prema nalazu ovulacije nije bilo (nema žutog tijela), niti će je biti u narednih nekoliko dana (nema vodećeg folikula - oko 2 cm u promjeru). Budući da nije bila ovulacija, nema niti slobodne tekućine. Dokle god dojite pravilo je da nema pravila kada će krenuti regularni, ovulatorni ciklusi.

mihaella

Poštovani doktore, zahvaljujem!

Dakle, ne postoji nacin kojima bih mogla pratiti ciklus i ovulaciju kako bih eventualno izbjegla drugu trudnocu (mozda LH trakice)? Pretpostavljam da onda jedino mehanicka zastita dolazi u obzir?
Je li normalno ukoliko prokrvarim, a ciklus je anovulatoran?

Hvala i svako dobro!

Ivo Balenović, dr. med.

Ovulaciju možete pratiti Lh trakicama. Ako dojite, a ne želite trudnoću možete koristiti mini pilulu Cerazette (sadrži samo progesteron). Krvariti se može i u anovulatornom ciklusu. To nije menstruacija, nego krvarenje uzrokovano zadebljanjem sluznice maternice na koju djeluje samo estrogen. Budući da nema ovulacije nema ni lučenja progesterona koji zaustavlja rast sluznice maternice. Takva krvarenja su nepravilna, jer progesteron nije 'pripremio' sluznicu za menstruaciju.

mihaella

Hvala na odgovoru!
LH trakice detektiraju ovulaciju samo prije nego se dogodi ili je moguce da se i na dan ovulacije i dan poslije moze nesto vidjeti na trakicama? Pitam jer sam radila test trakicom u vrijeme kad je ovulacija otprilike trebala biti i nije nista pokazala pa me zanima je li moguce da sam zakasnila s testom pa trakica nije nista pokazala jer je ovulacija bila recimo dan prije ili bas taj dan radenja testa.
Takoder, mozete li mi pojasniti sto ste mislili pod "nepravilna" krvarenja? Nastavno na onaj moj prvi upit s nalazom, po nekakvom proracunu u vrijeme kad je trebala stici menstruacija, par dana prije i u vrijeme je bio 3 dana smedji obilniji iscjedak s nesto svjeze krvi i nakon toga zuckasti pa obilniji bijeli sluzavi iscjedak. Moze li to upucivati na anovulatorni ciklus ili nesto drugo? Mozda kasnija ovulacija? Vec desetak dana prisutna mi je tupa bol u ledjima i urinarnom podrucju, kao jak PMS koji nikako da stane i kao da cu svaki cas prokrvariti, dijete mi je u tom razdoblju i bilo dosta nervozno pri dojenju sto se dogadalo i prethodnih puta kod tih spottinga. Spremam se na vadenje krvi i hormona stitnjace koji inace nisu uredni. Ne znam koju bih jos pretragu mogla uciniti kako bih otkrila uzrok te tupe neugode?

Ivo Balenović, dr. med.

LH trakicama se utvrđuje koncentracija hormona LH koji 24 do 48 sati prije ovulacije dostiže maksimum. Za vrijeme i nakon ovulacije koncentracija hormona naglo pada. Nepravilna krvarenja znače produžena krvarenja koja traju duže od normalne mjesečnice, bez obzira na intenzitet. Savjetujem da uradite analizu mokraće i urinokulturu.