Ranija trudnoca nego je odredjena?!

Trudnica0192

Postovani, zanima me jedno pitanje vec dugo.

Naime, rodila sam 31.7. Termin je bio 28.8., dakle 4 tjedna prije (curica, porodjajna tezina 2610g, visina 47cm, apgar 10/10, nije bila u inkubatoru, samo u toplom kreveticu). Muz i ja smo planirali bebu tako da nismo pazili uopce, a nisam ni gledala na plodne/neplodne dane. U ono vrijeme, ciklus mi je trajao cca 35 dana, menstruacija 5-6 dana. Kad sam radila test za trudnocu (28.12.), menstruacija mi je kasnila 3 dana i test je bio pozitivan jos kad sam pisala po njemu, u roku odmah se napravila crtica, test je bio Clearblue. Po aplikaciji menstrualnog kalendara koju imam na mobitelu, onda sam bila trudna 5+0tt. Iz toga ispada da sam ostala trudna 21.11. sto mi je nemoguce jer sam jos imala menstruaciju. U tom studenom mi je menstruacija trajala od 18.-21.11., nesto krace nego obicno i manje obilno...pa me zanima da li je moguce da sam ostala trudna jos negdje u studenom prije menstruacije ili da je trudnoca nastupila usred menstruacije pa je zato prestala ranije? Da napomenem, nikad nismo prakticirali seks za vrijeme menstruacije pa tako ni tada. Prvi simptom trudnoce koji sam imala i prije izostanka menstruacije u prosincu su bile izuzetno osjetljive, natecene grudi, to je pocelo negdje nakon te menstruacije u studenom, ne sjecam se bas tocno kad. A i beba je tokom trudnoce bila uvijek veca za tjedan do dva po mjerenjima. Nadam se da ste me razumijeli, hvala unaprijed na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazu prvog ultrazvuka (do 12. tjedna) i izmjerenoj dužini embrija (CRL) najtočnije se može odrediti trajanje trudnoće. Ono se ne mora uvijek podudarati sa datumom zadnje menstruacije. Ponekad ovulacija ne nastupi u očekivano vrijeme, a ponekad se ne radi o pravoj menstruaciji. Kasnija uzv mjerenja ploda nisu relevantna u određivanju trajanja trudnoće jer postoje velika odstupanja u dužini i težini ploda kako trudnoća ide prema kraju.

Trudnica0192

Na pregledu sa 11+4tt CRL je bio 55mm. Pokraj toga pise da bi to bilo za 12+1tt. To je ujedno bio i prvi pregled zbog spleta okolnosti zbog preseljenja. Po tom mjerenju, ako je tako kako kazete, onda je ipak dobro bilo izracunato da je trudnoca nastupila 21.11. ili koji dan kasnije nakon menstruacije? Ili je moguce da je nastupila i prije te menstruacije?

Trudnica0192

Da pojednostavim, da li je moguce da sam na primjer, ostala trudna pocetkom studenog, imala menstruaciju (18.-21.11.) i tek nakon toga dobila simptome? I da li je moguce da je i ginekolog krivo izracunao termin, 4 tjedna kasnije i da sam zapravo rodila u terminu? Premda, kako sam vec rekla, simptome trudnoce sam dobila nakon te krace menstruacije u studenom...jako osjetljive i otecene grudi i nekih cca 7-10 dana prije nego sam trebala dobiti menstruaciju u prosincu sam se kao razboljela, temperatura, zacepljen nos i povremeni napadaji jakog lupanja srca, preko 100 otkucaja u minuti. To je trajalo 2-3 dana i prestalo. Ostalih simptoma, osim jos izostanka menstruacije s pocetkom u prosincu, nisam uopce imala kroz cijelu trudnocu, ni mucnine ni nista takvo.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema mjerama ispada da je trudnoća nastupila 4 dana ranije nego li je to očekivano obzirom na ciklus. U vrijeme kada je po zadnjoj menstruaciji trajanje trudnoće bilo 11+4, plod je veličinom bio za 12+1.

Trudnica0192

Dakle, moguce da je trudnoca nastupila prije menstruacije i da to zapravo nije bila menstruacija?
Pronasla sam jos jedno mjerenje od 5.2.
Na pregledu 11.2. sam bila 11+4tt i tada je CRL bio 55mm, za 12+1tt.
5.2. CRL je bio 4.18cm, u produzetku stoji 11+4 i pokraj toga +/- 8 dana i procjena termina je 22.8.
Ginekologinja je utvrdila termin 28.8. po zadnjoj menstruaciji (zavrsila 21.11.).
Mene samo zanima da li je moguce da sam ostala trudna skroz na pocetku studenog i da sam 18. dobila menstruaciju i tek nakon toga prve simptome, nakon mjesec dana trudnoce i da je beba rodjena u terminu? Uzevsi u obzir i mjerenja bebe...najveca odstupanja mjerenja su u kasnijoj trudnoci, sa 28 +5 . tt je velicina ploda i gestacijska dob procijenjena na 30+0tt.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema mjerama 5.2 trudnoća je bila 11 + 4, što znači da je menstruacija bila 16.11, a začeće se desilo između 1. i 14.12.

Trudnica0192

To bi bilo moguce s obzirom kad su se javili prvi simptomi.

No moja menstruacija je u studenom bila 18.-21.11., za 21. sam sigurna da je zavrsila, za pocetak ne mogu 100% tvrditi. I ako je zacece nastalo od 1.-14.12. kako kazete, zasto je plod onda bio uvijek veci za cca tjedan dana, a ne manji? S obzirom da je racunato da je zadnji dan menstruacije bio 21.11. Jer kad sam 28.12. radila test, i unesla u aplikaciju menstrualnog kalendara, datum zaceca je bacio 21.11., a plod je bio prevelik i za taj datum. A vi kazete da je zacece nastupilo 1.-14.12., po mjerenjima velicine ploda. Taj dio ne razumijem, ako mi mozete pojasniti, molim vas.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno nije točno izmjereno.

Trudnica0192

Ali ako je meni menstruacija zavrsila 21.11., kako je moguce da je plod skroz bio veci, i na prvim i zadnjim mjerenjima? 5.2. sam bila 10+5tt, a mjerenje je pokazalo 4.18cm (11+4tt). I po tome ste rekli da je menstruacija bila 16.11., a zacece od 1.-14.12. sto bi moglo biti jer sam tada dobila simptome. No moja menstruacija je zavrsila 21.11. Da li je moguce da sam svejedno zacela u razdoblju od 1.-14.12. i da je plod 5.2. bio za tjedan dana veci? Jer ja ocito nisam sigurna kako se to racuna...tih 11+4 tt na primjer, su tjedni od zadnjeg dana menstruacije, a ne stroga starost ploda? A sam plod je ustvari nesto mladji jer se zanese u plodnim danima koji nastupaju nekoliko dana nakon menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Ultrazvučno se trudnoća uvijek računa od prvog dana zadnje menstruacije, a ne od dana oplodnje. Do oplodnje dolazi otpriike dva tjedan nakon prvog dana zadnje menstruacije, što znači da je računajući prema ultrazvuku trudnoća uvijek dva tjedna veća nego što je to realno. Kada ovulacija nastupi ranije ili kasnije, tada ultrazvučne mjere odstupaju više ili manje.

Trudnica0192

Dakle, s obzirom na moju menstruaciju od 18.-21.11., i velicinu ploda 5.2. od 4.18cm (11+4), moja oplodnja se dogodila negdje izmedju 1.-14.12.?

Ivo Balenović, dr. med.

Prema uzv mjerama oplodnja se dogodila početkom 12. mjeseca. Točan datum se ne može znati, ali sigurno je prva plovina 12. mjeseca.

Trudnica0192

Hvala Vam puno na odgovorima i strpljenju, sad mi je sve jasnije.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Semy2106

Postovani,prijateljica za koju sam vam vec ranije poslala upit vidjela je ove komentare pa me zamolila da Vas jos jednom upitam za njen slucaj posto je prakticki ista situacija kao kod gospodje kojoj ste odgovorili drugacije nego sto ste meni. Da ponovim,zadnja menstruacija je bila 7.5,odnose je imala 21.4,pa 1.5. i 20.5.
S prvim pregledom 20.7 je po zadnjoj menstruaciji je bila 10+4,a plod je velicinom bio 4cm sto po forumima pisu da je velicina za 11tt. Manje vise to je jednako kao kod gospodje kojoj ste odgovorili da iako je plod veci od amenoreje da je zacela u periodu od 2-3 tjedna poslje mestruacije . Jel u prijateljicinom slucaju onda isto postoji mogucnost da je zacela poslje tog odnosa 20.5? sto ima logike zapravo vece nego da je zacela pocetkom 5 mjeseca,jer bi u tom slucaju onda i uzv odstupanja bila veca ako se ne varamo. Njoj je doktor na prvom pregledu rekao da je zacela 3.5
sto ima smisla jer je imala odnose 1.5. ali ako je to tocno znaci da je ultrazvuk izmjerio datum zaceca tocno u dan sto je nemoguce jer je kao sto ste rekli bazdaren da stima sa amenorejom ali da racuna trudnocu vecu za 2 tjedna nego sto je zapravo, jer se tocan datum zaceca zapravo nikad ne moze znat. Hvala unaprijed jos jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Implantacija zametka se dešava između 5. i 8. dana nakon oplodnje, što znači među jajnim stanicama koje oplođene isti dan već u startu može postojati razlika. Spermiji su sposobni za oplodnju do 5 dana, tako da do oplodnje može doći i nekoliko dana nakon odnosa. Ovulacija se ne dešava uvijek točno na dan. Sve su to stvari koje mogu utjecati na odstupanja veličine ploda u odnosu na zadnju menstruaciju. Ako je kod gospođe zadnja menstruacija bila 7.5., onda je trudnoća nastupila od odnosa 20.5. Od odnosa prije menstruacije nije moguća trudnoća.