Seks i porod

nepoznata plava

Poštovani doktore,
zanima me jedna stvar. Naime, čitala sam da neki doktori preporučuju da pred porod seks pomaže pri otvaranju i lakšem porodu, da sperma jednostavno pomaže, a sad mene zanima dal seks može tako djelovat i ranije npr ja sam u 20 tt i doktor kaže da je sve u redu i da smijemo imat odnose pa me sad zanima dal sperma ako svrši u mene može nešto naštetit da se počnem ranije otvarat?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U tom periodu sa 20 tjedana možete imati odnose, bez straha ako je opstetrički nalaz uredan.
U toj dobi trudnoće cerviks je čvrst i zatvoren i nije zreo, te ne dolazi do otvaranja.
Na kraju trudnoće opsterički nalaz je obično uznapredovao i onda odnosi djeluju kao u prvotnoj konstataciji.