septum

Zoran

Poštovana,
moja supruga je operirla septum. Uskoro planiramo pokušati ostvariti trudnoću pa nas zanima: da li ta opracija može i nepovoljno utjecati na buduću trudnoću? Da li se nakon takve operacije trudnoća smatra rizičnom i zahtjeva li neko posebno ponašanje (mirovanje, pošteda od posla i sl.).
Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nakon histereoskopske operacije pregrade na maternici nije zabilježen statistički povećani rizik u narednoj (im) trudnoći (ama). Ukoliko je Vaša supruga imala gubitak trudnoće (spontani pobačaj ili prijevremeni porod) u svakoj narednoj trudnoći savjetuje se osobiti oprez (naročito u prva tri tromjesečja), mirovanje i provođenje zaštitne terapije progesteronskim preparatima. Prije zanošenja kao i tokom prva tri mjeseca nošenja savjetuje se provoditi terapija folnom kiselinom (Folik plus 3x1 tbl).