septum uterus

Dejan Šakoronja, dr. med.

Što se tiče septuma uterusa prije nego krenete u trudnoću savjetujem 3 D ultrazvuk da se točno vidi koliki je septum uterusa i da ukoliko bude trebalo da se napravi histeroskopska resekcija septuma. Konvencionalnim UZV-om teško je procijeniti uopče da li je maternica septirana i koliko.
Što se tiče začeća svakako da je otežano, a kod malformacije maternice svakako je učestalost ranih pobačaja, kao i prijevremenih pobačaja češča.
Neka vam vaša ginekologica u Zadru da uputnicu za UZV u Klinici u Petrovoj da se ustvrdi septum i da vas se operira.

Maja_K1

POzdrav,
24.10. bila sam na histeroskopiji (uklanjanje pregrade). Dr je zadovoljan učinjenim,ja se također super osjećam, propisana mi je terapija folacin od 5mg u trajanju 3 mj, i čuvanje od začeća 2-3 mjeseca. Zanima me vaše mišljenje koliko bi bilo poželjeno i sigurno pričekati na trudnoću?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Toliko koliko vam je savjetovano.

AK1510

Pozdrav,uskoro ima operaciju septum uterusa,da li je to opasno?Mogu li nakon te operacije zatrudnjeti i koliko se treba cuvat do trudnoce??Molim vas odgovorite mi,zabrinuta sam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte teme iz toga pa doznajte malo više o tome.
Svakako je da možete zatrudnjeti nakon toga. Zaštita kroz 4mjeseca.

Elma 86

Poštovanje
U braku sam deset godina,borimo se sa neplodnoscu od početka.Muž ima tesku oligospermiju,a kod mene je na 3D ultrazvuku otkriven septum maternice koji iznosi 1/4 materista.Na drugom nalazu sa ultrazvuka od neki dan pise ovako"evidentan septum 6mm koji cini 50% zida u fundudu" Od tri ginekologa,jedan mi predlaze uklanjanje septuma.U nedoumici sam,sta da radim.Unaprijed hvala na odgovoru,cijenim vase misljenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako uklonite septum, borite se s neplodnošću, te bi to moglo pomoći ostvarivanju trudnoće.

sanjica80

Postovani,
pre godinu i po dana sam se porodila. Trudnoca je bila uredna i bez ikakvih problema. Pre nedelju dana sam imala missed ab u 9. nedelji trudnoce. Pri pregledu dr je utvrdio da imam pregradu u materici odn. subseptus i da je ona verovatno uzrokovala spontani pobacaj.
Da li ima potrebe raditi hirursko uklanjanje, obzirom da sam vec imala jednu urednu trudnocu i porodjaj? Imam 34 god. i ne bih ponovo prolazila kroz eventualni moguci pobacaj.

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite 3d uzv da se ustvrdi koliki je septum i druge odrednice istog. Nakon toga će se donjeti odluka.

mia23

Poštovani,imam pitanje u vezi očitanja nalaza mikrobiološke pretrage obriska cerviska.Na nalazu mi piše da je osjetljivost na neke antibiotike R a negdje S pa jel mi možete to objasniti i isto mi piše da su leukociti pristuni al vrlo rijetki.hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

S znači da je osjetljiv za određeni antibiotik a r znači da je rezistentan tj. neosjetljiv.

Eva1

Poštovani,

može li i blagi septum (plitka pregrada) uzrokovati probleme tijekom trudnoće (dovesti do pobačaja i sl.)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako i to do opetovanih pobačaja, prijevremenih poroda i sl.

Eva1

A do zastoja ploda u razvoju (imala sam spontani u 9. tj. trudnoće , plod se od početka nije razvijao kako treba, stao je na 6. tt).

Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogući su i zastoji rasta ploda no ne u prvim trimestru.
Dosta ste ispitivali i nemam vam više što odgovoriti.
Lijepo se opustite i odmorite pa krenite na novu trudnoću.

Eva1

Zahvaljujem Vam na svim odgovorima!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

gestacija

Postovani doktore,trudna sam 13 t,na UZ mi je ginekolog dijagnosticirao anomaliju uterusa (uterus bicornis). Trudnoca za sada protice uredno,ali ja sam nako zabrinuta i jedva cekam novi pregled. Moja dr kaze da ce beba naci sebi mjesto,a ja kad citam o komplikacijama sa ovom anomalijom isprestravim se i nikako da se opustim. Da li vi mislite da je moguce trudnocu iznijeti do kraja i ako imate neki savjet. Mnogo Vam hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je iznjeti do kraja. No ono što čitate je istina, mogući su spontani pobačaji i prijevremeni porodi.
Savjetujem mirovanje, gestagenu terapiju, česte kontrole, uzv cervikometriju itd.

libra87

Postovani, molila bih Vas za misljenje.Trudna sam 17+6,do sad je sve bilo uredno. Danas na redovnoj kontroli doktor mi je rekao da u materici ima septum,koji se do sada nije vidio. S obzirom da sam imala vec jednu urednu trudnocu,porod prirodnim putem,u 40+6 nedelji ,sve uredno,zanima me koliko je rizicna ova trudnoca i da li treba na nesto posebno obratim paznju? Da napomenem,doktor mi je rekao da je to nije nesto opasno i da se ne trebam zamarati sa tim. Vidim na forumu da to ipak moze i da izazove razne komplikacije. Pozdrav