Skraćen cerviks

Kate319

Pozdrav,na pregledu mi je ustanovljeno da mi je cerviks skraćen na 2,27 i da mi je VU uložio.
Riječ je o drugoj trudnoći i pregled je obavljen s 24.tjedna.I u prvoj trudnoći mi je cerviks bio uloživ, počela sam se ranije otvarati,a porod je na kraju bio induciran u terminu.
Da li je sada situacija bas alarmantna?
Liječnik mi je preporučio mirovanje,pijem 2*300 mg magnezija i stavljam 2*200 mg Utrogestana vaginalno.
Naručena sam na pregled za dva tjedna (26.tjedan),tada će mi uzeti i briseve.
Do sada je bilo sve u redu.
Molim Vas za vaše mišljenje i da li moram bas strogo mirovati,smijem li sjediti?
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući, pogotovo za drugorotku. Nema potrebe za strogim mirovanjem. Izbjegavajte teže tjelesne napore i duže stajanje. Nema razloga da ne dogurate do termina. Uostalom, i u prvoj trudnoći je bila slična situacija pa Vam je na kraju porod induciran.

Kk1109

Poštovani, molim Vas pomoć.
Ovo mi je druga trudnoća, prva je zavrsila spontanim pobacajem u 18tt zbog ureaplazme. Popila sam terapiju i brisevi su bili uredni te smo nakon toga ostvarili drugu trudnocu.
Sada sam u 15tt i bila sam na cervikometriji. Cerviks je duljine 30mm, T oblika i uu zatvoreno. Istog dana bila sam na drugom mjerenju te je tamo izmjereno 38mm. Moje pitanje je imaju li puna crijeva veze s tocnosti mjera. Na mjerenju od 30mm nisam obavila veliku nuzdu za razlilu od iduceg mjerenja. Preporuceno mi je mirovanje, za 2 tjedna ponovo pregled i do tada smanjena aktivnost te se preventivno predlaze serklaza.
Je li moguce da se cerviks poveca? Mislite li da je ovakav nalaz znak za uzbunu i strogo mirovanje?
Hvala unaprije

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne mogu komentirati nalaze koje nisam vidio. No, budući da je unutarnje ušće zatvoreno nema razloga za brigu. Mislim da serklaža nije neophodna.