spermiogram

nina

Postovani,

mozete li mi, molim Vas, odgovoriti na slijedece pitanje: mom suprugu je dijagnosticirana oligozoospermia, na temelju koje mu je urolog prepisao terapiju padutinom. Konkretno me zanima kolika je efikasnost tog lijeka, i postoje li neki drugi lijekovi/preparati u lijecenju iste.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru, lijepi pozdrav, Nina

prof. dr. Marina Ivanišević

Padutin je jedan od najuobičajenijih lijekova za poticanje spermatogeneze, ali efikasnost je oko 30%. Ukoliko rezultat izostane preporuka je učiniti potpomognutu oplodnju sa inseminacijom ( uzeti sjeme vašeg muža i obraditi ga ). slijedeći korak je IVF