spirala

Romana

Molim Vas objasnite mi postupak vađenja spirale , te da li je taj postupak bolan.Unaprijed puno hvala. Romana

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ekstrakcija ili vađenje spirale, vrlo je jednostavan i brzi postupak koji se izvodi u svega nekoliko sekundi: nakon toalete rodnice se ravnim peanom povuče končić spirale, što može dovesti samo do trenutačne bolnosti ili nelagode. Ukoliko se je končić spirale izgubio tada se mora provesti širenje ušća (dilatacija) i vađenje spirale pod obezboljenjem s obzirom da ovaj postupak nalikuje dilataciji i kiretzaži. Ukoliko vađenje spirale nije moguće izvesti ovakvim "slijepim" postupkom u izuzetno rijetkim situacijama tzv izgubljene spirale odlučujemo se za histeroskopski zahvat kojim se pod direktnim prikazom optičkom kamerom vade najčešće zagubljeni dijelovi spirale u materničnoj šupljini. Prema tome, u nekompliciranim slučajevima ovaj je postupak brz i nije čak niti neugodan, dok je u rijetkim u kompliciranim slučajevima katkada bolan i neugodan. Nadam se da će se kod Vas raditi o prvom scenariju.