Spolni hormoni

leptir7

Poštovani,

vadila sam estradiol na 3.-4. dan ciklusa (menstruacija je nastupila u petak u podne, a hormon sam vadila u ponedjeljak prijepodne), vrijednost je 107.20 pmol/L.

Zanima me je li to uredan nalaz? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost je unutar granica normale.

arctic_monkeys

Poštovani,
što mislite o tinkturi konopljike?
Naime, dobila sam preporuku za kombinaciju vrkute i konopljike do ostvarenja trudnoće + infolic.
da li navedeno može škoditi, ukoliko su spolni hormoni ok?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nisam našao nikakve podatke o djelovanju tinkture konoplje na plodnost.

arctic_monkeys

Poštovani,
radi se o tinkutri konopljike, tj. vitexa,

Ivo Balenović, dr. med.

Mislim da neće štetiti, iako nisam našao nikakve stručne podatke o tome.

KaTe8102

Postovani doktore,

Muz i ja (uskoro punimo 37g) vec 12 mj radimo na drugom djetetu (prvi porod prije skoro 3g, trudnoca ostvarena kroz 3-4mj). Menstruacije uredne (27-30), ovulacija potvrdena trakicama, 2xuzv-om u drugom polovini ciklusa vidljivo zuto tijelo.
Krenuli smo na pretrage, za pocetak moji spolni hormoni (2. dc), u nastavku saljem nalaze:
Albunim 47.1 (40.6-51.4)
LH 10 (2.4-12.6)
FSH 7.64 (3.5-12.5)
Prolaktin 438 (102-496)
Estradiol 89 (98.1-57.1)
SHBG 82.2 (26-110)
Ukupni testosteron 0.365 (0.29-1.67)
Slobodni testosteron 0.003 (0.004-0.039)
Bioraspolozivi testosteron 23.80 (17.8-48.3%)
Anti Mullerian hormon 41.80 (1.05-53.5)
Anti Mullerian hormon2 1.62
Beta2 mikroglobulinS 1.62 (0.97-2.64).

Lijepo Vas molim za komentar nalaza, ukoliko ga mozete dati (nedostaje progesteron 21. dc).

Unaprijed zahvalna,
LP

KaTe8102

Isprike, u prethodnom postu Anti-Mullerian hormon2 5.85

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako LH trakice pokazuju ovulaciju, a uzv žuto tijelo tada nije neophodno određivanje progesterona. Nalazi su u granici normale. Budući da već godinu dana pokušavate trudnoću, savjetujem da suprug uradi spermiogram.

KaTe8102

Hvala na brzom odgovoru.
Lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

KaTe8102

Poštovani doktore,

oprostite na smetnji (opet). Muž je imao već dogovoren sprmiogram, kako ste i Vi savjetovali, te šaljem nalaz:
Izgled: normalan Likvefakcija: normalna Viskoznost: normalna
Aglutinacija: ne Agregacija: ne
Koncentracija spermija (> 15x106/ml): 3 x 106/ml
Ukupan broj spermija u ejakulatu (> 39x106) 18 x 106
POKRETLJIVOST
(a) brzo usmjereno pokretnih (x106/ml) 0,2 6 %
(b) sporo usmjereno pokretnih (x106/ml) 0,6 22 %
(c) neusmjereno pokretnih (x106/ml) 0,1 3 %
(d) nepokretnih (x106/ml) 2,1 69 %

Usmjerena pokretljivost (a+b>32%) 28 %
Ukupna pokretljivost (a+b+c) 31 %
Opća ocjena pokretljivosti (0-4): 2/3

Za morfologiju i vitalnost ništa nije navedeno.

Dg: Oligoasthenozoospermia
Smanjen broj spermija i udio pokretnih.

Lijepo Vas molim za komentar nalaza (tko će dočekat konzultacije kod mog ginekologa...).

Puno Vam hvala!
Lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Kod oligoastenozospermije radi se o manjem broju slabije pokretljivih spermatozoida. Oplodnja prirodnim putem je moguća, iako puno teže. Budući da već 12 mjeseci pokušavate trudnoću, savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije radi postupka potpomognute oplodnje kojim će Vam pomoći da što prije ostvarite trudnoću.

KaTe8102

U redu, to nam i je u planu. Hvala Vam jos jednom!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

KaTe8102

Postovani doktore,

Opet Vas trebam za savjet.
Nakon obavljenih konzultacija sa ginekologom na humanoj reprodukciji, krenuli smo sa pretragama potrebnim za postupak MPO.
Moji cervikalni brisevi su cisti, no muzev nalaz spermokulture je rijetke bakterije, rijetki leukociti, te Streptococcus agalactiae (ne pise kolicina), uz preporuku za amoksicilin.

Ono sto nas muci:
1. Da li je moguce da sam ja cista, a kod muza je izolirana bakterija?
2. Da li je sad bolje suzdrzavati se nezasticenih odnosa (bas nam idu plodni dani i nismo odustali od pokusaja ostvarivanja trudnoce prirodnim putem)?

Jos napomena, njegova urinokultura je sterilna, ja cu ju raditi iduci tjedan.

Unaprijed hvala,
Lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, streptokok agalacticae je normalan stanovnik mikrobiološke flore ljudskog organizma i za čovjeka je bezazlena. Ako se razmnoži može uzrokovati upalu. Liječenje je potrebno u trudnoći, prije operacija i kod liječenja steriliteta. Odnose možete imati..

KaTe8102

Hvala Vam na brzom odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

IguanaS

Poštovani,
molim komentar da li je hormonalna slika u redu, imam 35 godina, hormoni napravljeni 3. dan ciklusa.
TSH 1,549 mIU/L (0,35-4,94)
LH 5,4IU/L (2,4 do 12,6)
FSH 8,7 IU/L (3,5 do 12,5)
Estradiol 186 pmol/L (114-332)
Testosteron, ukupni 1,5 nmol/L (0,2 do 1,6)
Testosteron, slobodni 1,5 % (0,7 - 2,2)
SHBG 41 nmol/L (32 do 128)
DHEA-S 9,11 umol/L (2,16 do 10,13)
Androstendion 7,5 nmol/L (2 do 7,7)
Prolaktin 382 mIU/L (102 do 496)
Anti-Mullerov hormon 10,5 pmol/L (1,1 do 53,5)

Hvala na odgovoru!