stara rodilja

Martina

Poštovana docentice,
molila bih Vas da mi odgovorite koje su moguće komplikacije kod primipara vetusta i dali ulogu igraju jajnici kojima opada funkcija ili tkivo koje nije elastično? I još jedno pitanje:što se podrazumijeva pod "atonia uteri"?
Puno hvala unaprijed, i svaka čast na uloženom vremenu i naporu da odgovarate na sva naša pitanja. Martina

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Primipara vetusta podrazumijeva staru rodilju (nekada je granična dob bila 35 godina, a danas se dobna granica dodatno pomiče prema 38. godini života). Viši rizik komplikacija uvjetovan je starijom reprodukcijskom dobi koja sa sobom nosi povećanu učestalost kroničnih bolesti (arterijske hipertenzije, bubrežnih oboljenja, kroničnih upalnih promjena i sl) koje mogu komplicirati tijek trudnoće i poroda. Dodatno, elasticitet porođajnog kanala bitno je drugačiji kod mlađih i starijih prvorotkinja. Treba napomenuti da starija reprodukcijska dob može upućivati na smanjeno funkcionalno stanje jajnika (smanjena ovarijska rezerva što može otežavati zanošenje), povećani rizik ranih spontanih pobačaja zbog kromosomskih aberacija i insuficijencije žutog tijela.
Atonija uterusa je nedostatna kontraktilnost uterusa nakon poroda što može uvjetovati profuzno krvarenje.