Štitnjača i trudnoća

Mely123

Poštovanje,

imam 31 godinu,te bih trebala na operaciju štitnjače( hipotireoza,hašimoto i čvor koji je porastao)!!!
Inače sam na euthyroxsu.
Bit će mi uklonjen dio štitnjače,a možda i cijeli organ.
Zanima me dali mi to može stvarat poteškoće pri začeću ili dali eventualno mogu tijekom trudnoće imati problema radi toga(tipa da se odrazi negativno na bebu,te da ona radi toga ima poteškoće)?
Koliko dugo moram čekati nakon operacije da bih mogla raditi na bebi?

Hvala na savjetu unaprijed
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebne će biti redovite kontrole i terapija. Dokle god hormoni štitnjače budu unutar normalnih vrijednosti (makar ih uzimali putem tableta) neće biti problema u trudnoći, niti može ostaviti kakve štetne posljedice za plod. Na trudnoći možete početi raditi kad se oporavite od operacije i kad kontrolni nalazi hormona budu unutar granica normale.