Sumnja na endometriozu

Lala95

Postovani doktore,
Imam neredovne cikluse. U zimsko doba 35 dana,a u ljetno 50-60 dana. Menstrualni bolovi su neizdrzljivi. Zapocnu 4-5 dana prije krvarenja,svakog momenta ocekujem krvarenje,ali ne dodje. Dan kada krene krvarenje, ne mogu se pomaknuti iz kreveta niti raditi neke normalne aktivnosti. Bolovi dovode do mucnine,povracanja,mantanja a nekoliko puta se desio i pad u nesvjest. Ginekolog mi je rekao da jednostavno neke zene imaju takve cikluse i da se pomirim sa tim. U posljednje vrijeme citam o endometriozi i sebe pronalazim u opisima. Prije otprilike godinu dana pojavio se pritisak i bol sa lijeve strane male karlice. Prvo sam mislila da je u pitanju krajnji dio debelog crijeva i problemi sa tim,a sada sumnjam da li bi takvu konstantnu bol i probleme i sa stolicom mogle izazvati endometrialne priraslice? Hvala vam,lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi koje navodite mogu biti povezani s endometriozom. U 95% žena s endometriozom pojavljuje se bol u zdjelici i donjem dijelu abdomena koja se pogoršava nekoliko dana prije menstruacije, a poboljšava s njezinim završetkom. Bol može biti i konstantna. Dijagnoza endometrioze nje lagana
Ginekološkim pregledom se ponekad već mogu uočiti neki nalazi karakteristični za endometriozu – osjetljivost i bolnost, maternica u retroverziji i retrofleksiji, palpabilni čvorići u cerviksu. Ponekad se u kliničkom pregledu ne pronađe ništa. Ultrazvuk može poslužiti za prikaz većih endometriotičkih žarišta i endometrioma na jajniku. MR može biti dobra dopuna ultrazvučnom nalazu. CA-125 je koristan za praćenje razvoja bolesti, ali nije specifičan za endometriozu. No, endometrioza se može dijagnosticirati jedino laparoskopijom uz uzimanje komadića tkiva za phd analizu.