terapija

Ivana

Na pregledu mi je postavljena dijagnoza: Colpitis, III grupa vag. sekreta. Terapija je bila Geonistin vag.i Doxiciklin 100 mg 2x1 (5 dana). Obzirom da se ova diajgnoza ponavlja drugi put u dva mjeseca, vjerujem da terapija nije odgovarajuca. Da li bi trebalo uraditi neke pretrage? Papa test radim svakih 6 mjeseci i do sada je bio uredan nalaz.Interesuje me zasto mi se ova infekcija stalno ponavlja i sta uraditi da se to sprijeci. Molim Vas za misljenje. Unapred hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Odgovor na Vaše pitanje nije moguće dati bez dopunskih pretraga koje podrazumijevaju cervikalni bris na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe, te po potrebi identifikaciju i tipizaciju humanog papiloma virusa. Papa test i određivanje grupe sekreta smatraju se nepouzdanim i nepreciznim metodama u slučaju postojanja opetovanih genitalnih infekcija.