Terapija u trudnoci

Lula89

Postovani, partner i ja smo se odlucili za bebicu. Vratili smo se sa putivanja, gdje smo radili na bebici, ali ja sambicigledno iziritirala sluznicu/ili neka infekcija, te osjetim peckanje u predjelu vagine. Stavila sam vaginaletu (polyginax) koje imam od ranije. E sad, moje pitanje je - obzirom da na pregled tek mogu u ponedeljak jer mi je dr na godisnjem, da li mogu na svoju ruku uzeti bactrim (da li bi to eventualno skodilu formuranju ploda i sl)? Ako smijem - da ga pijem 2x2 na 12h? Ili da li mi vi nesto preporucujete? Imam bol i peckanje (jednom mi se sl desilo i preporucen mi je bactrim) a ne mogu docekati ponedeljak. PS da li smijem nastaviti sa polyginaxom? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nemojte ništa uzimati na svoju ruku, pogotovo ako radite na trudnoći. Simptomi koje navodite vjerojatno su posljedica gljivične upale, stoga savjetujem da uzmete neku od antimikotičkih vaginaleta i/ili krema koje su neškodljive u trudnoći (Plymicol, Rojazol, Canesten...)

Lula89

Doktore, hvala. Ja cu svakako uzeti u apoteci nesto od navedenog. Takodjer, ukoliko sam uzela 2 vaginalete (najvise tri) poligynaxa, ne vise, jer sam se sjetila da bi moglo skoditi, da li je to problem? Svakako da necu vise, uzimajuci u obzir vas savjet. Da li trebam da brinem. Dakle, nista vise nisam uzimala - niti bactrim, niti bilo sta od oralne terapije, samo te 2-3 vaginalete polyginax, sto naravno necu vise. Da li bi to moglo ostaviti ne daj Boze posljedicu na eventualni plod? Mnogo sam zabrinuta i uspanicena. PS sa partnerom se desila jedna ejakulacija unutar mene, par dana pred ovulaciju (4,5,6 dana pred ovulaciju) i to nekad navece (to je bio mislim 4-5 odnos vec u toku dana, te je ejakulat bio razrijedjen) - da li je realna sansa za trudnocu u tim situacijama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od lijekova koje ste uzeli neće naštetiti eventualnoj trudnoći, niti može oštetiti plod. Pravilo je da se zbog mogućih nuspojava lijekovi u trudnoći koriste što manje. Životni vijek spermatozoida je oko 72 sata (oko 3 dana), no nikada sa 100% sigurnošću ne možemo znati kada će nastupiti ovulacija.

Lula89

Hvala Vam. PS da li bih sutra, osmi dan od odnosa, mogla uraditi test na trudnocu sa jutarnjim urinom?

Ivo Balenović, dr. med.

Bolje je pričekati još koji dan. Test detektira trudnoću tek nakon implantacije zametka. Implantacija se događa otprilike sedam do deset dana nakon oplodnje.