Prolaktin

Iva990

Poštovani, prvi nalaz prolaktina iznosi 805 m/Ul, a ponovljeni 679, preporučene vrijednosti su do 496. Dakle spustio se bez ikakve terapije, svi ostali hormoni su dobri. Ukazuje li ovakav nalaz na mogućnost postojanja adenoma budući da se prl snizio sam od sebe? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost prolaktina je i dalje iznad granične. Savjetujem pregled endokrinologa.

Enna123456

Postovani,
Imala sam problem s prolaktinom i bila na terapiji dostinexom skoro 2 godine.(zbog neredovitih menstruacija s oscilacijama 10-15 dana)
Vrijednosti su iznosile i do 2000 s prolaktinomom velicine 5mm. Na zadnjem magnetu hipofize prolaktinom nije uocen te sam na svoju ruku prestala piti terapiju(od tada ima vec 4mjeseca), a vrijednosti prolaktina tada je bila oko 200.
Pretprosli ciklus sam pila ellaone i dobila menstruaciju redovno al je bila malo kraca i oskudnija.Ovaj ciklus sam dobila na 3 dana zakasnjenja opet manje obilna al tamno crvene boje,sa zilicama il sta vec je al kraceg trajanja.
Radila sam ultrazvuk al mi doktorica nije nista objasnila samo me poslala da opet vadim prolaktin radi kontrole. 2 dan ciklusa izvadim prolaktin i on vrijednoati 1200.
Dal je moguce da je stres uzrokovao ovoliko naglo povecanje il tableta il nesto trece?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prekida terapije kod većine se osoba povisuju vrijednosti prolaktina. Kod nekih, pak ostaju unutar normalnih vrijednosti, stoga se svake dvije godine eksperimentalno prekida terapija. Jedini uzrok pojačanog lučenja prolaktina je prolaktinom - dobroćudni tumor hipofize. Javite se liječniku radi nastavka terapije.