TORCH-nalazi

hipolita16

Poštovani doktore,

u 16. sam tjednu trudnoće i dobila sam rezultate TORCH pretrage:

Toxoplasma IgM - negativno
Toxoplasma IgG - negativno

CMV IgM- negativno
CMV IgG - POZITIVNO 88.5 (ref. vrijednosti: poz >=14 , neg <12)

HSV1 IgG - POZITIVNO ; Jedinica-index (ref.vrijednosti: poz>=1.1, neg <0.9)
HSV2 IgG - negativno

Rubella IgG - POZITIVNO 28.0 IU/ml (ref. vrijednosti: poz>10, neg<5)

Jesu li nalazi uredni s obzirom na navedene pozitivne rezultate ?

Unaprijed zahvaljujem.

Srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su. Ne radi se o akutnoj infekciji.

malopile91

Poštovanje, iskreno bih molila doktora ili nekog ko je stručan da mi pomogne i olakša trenutne muke. Naime, u 4. sam mjesecu trudnoće. Moja ginekologica me uputila da radim TORCH nalaz. Uradila sam ga 05.05.2017 ali je nalaz stigao 19.05. Kako nešto nije bilo uredu, ponovo su me poslali te sam nalaz uradila 25.05 a stigao je 30.05.

Prvi nalaz je izgledao ovako uradjen (19.05):

CMV IgG antitijela: POZITIVAN (1:>28000)
CMV IgM antitijela: NEGATIVAN

Toxoplasma IgG antitijela: POZITIVAN (372,2 IU/ml)
Toxoplasma IgM antitijela: POZITIVAN (OD:0,302; cut-off 0,2,38)

HSV 1 IgG: POZITIVAN (1:7151)
HSV 1 IgM: POZITIVAN (OD:0,301; cut-off 0,2,38)

Rubella IgG: NEGATIVAN
Rubella IgM: NEGATIVAN

Drugi nalaz izgleda ovako (uradjen 30.05):

Toxoplasma IgG antitijela: POZITIVAN (>260,0 IU/ml)
Toxoplasma IgM antitijela: POZITIVAN (OD 0,370; cut-off (0,248)

HSV 1 IgG: POZITIVAN (1:4569)
HSV 1 IgM: POZITIVAN (OD:0,282; cut-off 0,100)

Rubella IgG: NEGATIVAN
Rubella IgM: NEGATIVAN

CMV IgM Vitros: NEGATIVAN
CMV IgG Vitros: Pozitivan (196 U/ml)

Takodjer uradjeno je i TPHA: NEGATIVAN!

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, IgM i IgG na toksoplazmozu su pozitivni što znači da se infekcija dogodila unutar godinu do dvije. Infekcija ploda može nastati samo prilikom prve infekcije trudnice. Infekcija nastala prije trudnoće nije opasna za plod. Javite se vašem liječniku radi daljnje obrade.

malopile91

Hvala Vam doktore, medjutim, moja doktorica me uplašila pa me uputila da utvrdimo starost trudnoće. Nalaz sam danas dobila, medjutim doktorica je na godišnjem odmoru a stvarno sam preplašena, da li mi Vi možete reći na osnovu nalaza da li je infekcija nastala u trudnoći:

Toxoplasma Gondii IgG At aviditet - Rezultat 65 %

Molim Vas za što hitniji odgovor. Trenutno sam u 16 mjesecu trudnoće. Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Visoki IgG aviditet 65% pokazuje da je do infekcije došlo prije više od 6 mjeseci. To znači da nema opasnosti za trudnoću.

Intan

Molim tumačenje nalaza:
Anti hsv1/2 igm pozitivan 1.32 u/ml >1.1u/ml
Anti hsv1/2 igg pozitivan 172.24 u/ml >22.0 u/ml
Anti cmv igm nereaktivan
Anti cmv igg reaktivan 61ua/ml ref. Vrijednost >6.0u/ml
28 nedjelja.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivan nalaz na igg znači da ste u životu bili u kontaktu s virusima cmv i hsv. Pozitivan igm znači akutnu infekciju tim virusima. Pozitivni igm za hsv i cmv su česti. Ovisno o simptomima možete ponoviti samo ponavljanje za hsv. Što se trudnoće tiče, neće biti problema.

Intan

Poštovani, malo sam uplašena jer ginekolog smatra da je u pitanju primoinfekcija za hsv. Pri tome meni nije jasno o kom herpesu se radi, oralnom ili genitalnog. Za oralni sam sigurna da sam imala vise puta,i nedavno sam imala oralni, imala sam ožiljak još uvijek kada sam radila torch. Genitalni sam ubijedjena da nisam nikada imala, osim ako moze proci bez nekih primjetnih simptoma. Ne znam sta dalje da radim, i da li se sada uopšte može djelovati ako je zaista u pitanju primoinfekcija? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod graničnih vrijednosti igm antitijela pretragu treba ponoviti za 2 tjedna. Ako antitijela ne rastu u pitanju je stara infekcija. To se može učiniti i određivanjem aviditeta. Visok aviditet govori u prilog staroj infekciji i tada nema opasnosti za plod.