triple test

Andrea

Poštovana dr. Kupešić,imam jedan problem te Vas molim za mišljenje.Imam 32 g.,trudna sam 18 tjedana.Napravila sam triple test sa 16 tj+4,koji je pokazao da rizik za Down odgovara riziku trudnice stare 37 g.Preporuča se amniocenteza.Da li bi bilo dobro da ponovim triple test u drugom laboratoriju,te dali trodimenzionalni UZV može donekle zamijeniti amniocentezu.
Radi se o dugo očekivanoj trudnoći nakon 3 g.liječenja neplodnosti te se bojim izlaganja riziku amniocenteze(infekcija i spontani pobačaj).
Inače na redovitom UZV pregledu ginekolog nije našao znakove koji bi ukazivali na Down.
Unaprijed zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Iako je trodimenzionalni ultrazvuk precizna metoda koja daje bolji višepresječni uvid u morfologiju fetusa tijekom drugog tromjesečja, on nije definitivna metoda koja može zamijeniti kariotipizaciju fetusa. Naime, ultrazvučnim se pregledima u velikog postoka (približno 80 do 88% pacijentica) može otkriti morfološko odstupanje koje je spojivo s kromosomskim greškama, ali se dijagnoza kromosomske abnormalnosti uvijek mora potvrditi kariotipizacijom (biopsijom korionskih resica, amniocentezom ili kordocentezom). Stoga, ukoliko imate povišeni rizik na triple testu preporučila bih dodatnu konzultaciju s genetičarem. U razgovoru tijekom genetskog savjeta bolje će Vam se predočiti relativni rizik kromosomopatije i ovisno o rezultatu dopunkse ultrazvučne i kliničke pretrage odlučiti za daljnji korak (kariotipizaciju).